Prezident Miloš Zeman udělil svoji 16. milost – tentokrát matce 5 dětí

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které prezident v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje, ale rozhodl se pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Návrh na omilostnění předložila ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Prezident Zeman také podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka zohlednil závažný duševní stav nejstarší dcery odsouzené, která je kvůli traumatickým zkušenostem v dlouhodobé péči psychologa a dětského psychiatra. Odloučení od matky by mohlo její nepříznivý psychický stav zhoršit.

„Prezident republiky se proto zcela výjimečně rozhodl udělit tuto milost z humanitárních důvodů, přestože omilostněná žena nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu,“ uvedl mluvčí Ovčáček. Prezident ženě prominul zbytek jednoho nepodmíněného trestu a čtyři celé nepodmíněné tresty odnětí svobody, které dostala za méně závažnou trestnou činnost převážně drobného majetkového charakteru. „Vzornou péči o děti potvrdila jak vedoucí místně příslušného oddělení sociálně právní ochrany dětí, tak ředitelka azylového domu, ve kterém se odsouzená se svými dětmi nyní nachází,“ dodal tiskový mluvčí. Prezident udělil pod podmínkou, že se žena do tří let nedopustí úmyslného trestného činu.

Prezident Zeman už před volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů. Jako podmínky si stanovil, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí. Za své působení ve funkci udělil celkem 16 milostí, tato je sedmá v jeho druhém funkčním období. Nejkontroverznější zůstává omilostnění doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka v roce 2017.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

 

Go to TOP