Kabinet odložil jednání o Istanbulské úmluvě

Jednání o takzvané Istanbulské úmluvě, kterou Česká republika podepsala v květnu 2016, vláda odložila. Ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešová na tiskové konferenci po zasedání kabinetu uvedla, že je potřeba problematiku úmluvy více odborně prodiskutovat a že v záležitosti působí emoce.

Istanbulská úmluva z roku 2011 odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli.

ČR úmluvu podepsala v květnu 2016, musí ji ale ještě ratifikovat Sněmovna a Senát a podepsat prezident.

V Česku úmluva vyvolává silné emoce. Podle kritiků, k nimž patří konzervativci či katolická církev, není taková dohoda potřeba a postavila by muže a ženy proti sobě. Podle zastánců by naopak zdůraznila nepřijatelnost násilí a ukotvila poskytnutí pomoci.

„Ráda bych, abychom si dal oddechový čas, aby problematika byla podrobena odborné diskusi. Bod jsem stáhla, protože emoce tam působí a já bych ráda, abychom to podrobili dalším hlubším konzultacím a odborné diskusi,“ řekla ministryně Benešová. „Vždycky tam byly emoce, ale teď přibyly ještě nové – že se využívá pandemie (koronaviru) k politickým cílům a náhlému prosazení této úmluvy za každou cenu. Nejsem přítelem takovýchto postupů. Je potřeba diskutovat a obrousit hrany. Jsem optimista, myslím, že se to podaří,“ dodala.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková v dubnu uvedla, že by kabinet mohl Istanbulskou úmluvu projednat v létě. Podle ní skončilo připomínkové řízení před Velikonocemi.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

Go to TOP