Slovenská sněmovna odmítla těsně před volbami istanbulskou úmluvu

Slovenská sněmovna ještě před sobotními volbami velkou většinou hlasů přítomných poslanců odmítla istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách. Prezidentka Zuzana Čaputová, která se před zvolením hlavou státu netajila svými liberálními názory, už dříve ohlásila, že rozhodnutí sněmovny bude respektovat.

Istanbulskou úmluvu podepsalo Slovensko už v roce 2011, až do dneška ale sněmovna v rámci ratifikačního procesu o dokumentu nehlasovala. Právě na to upozorňovala prezidentka Čaputová. Loni slovenský parlament sice schválil dvě usnesení proti istanbulské úmluvě, podle slovenské prezidentky ale šlo o politické deklarace, a nikoliv o hlasování o samotném dokumentu.

Úmluva, proti které v tomto měsíci protestovaly v centru Bratislavy stovky věřících, vznikla v roce 2011 a odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění kroků proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli.

Podle slovenských kritiků se text úmluvy nezabývá pouze předcházením násilí na ženách, ale je v rozporu s definicí manželství jako svazku muže a ženy ve slovenské ústavě a zabývá se „rodovou ideologií“, tedy genderovými otázkami.

Úmluvu podepsalo v roce 2016 také Česko, kde dokument rovněž vyvolal rozporuplné reakce. Podle kritiků není úmluva zapotřebí, neboť by proti sobě stavěla muže a ženy a podle zastánců by naopak zdůraznila nepřijatelnost násilí a ukotvila poskytnutí pomoci. Česká republika patří k zemím, které dokument dosud neratifikovaly.

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: Pixabay

 

 

Go to TOP