Jsou soudci v komisi pro výběr žalobců protiústavní? Ministryně Benešová: Ne

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová odmítla tvrzení, že účast soudce ve výběrových komisích na místa vedoucích státních zástupců může být protiústavní. Složení výběrových komisí zavádí novela zákona o státním zastupitelství, kterou žalobci dlouhodobě kritizují.

„Už v minulosti rozhodoval Ústavní soud, že soudci by neměli působit v jakýchkoli tělesech, která nějakým způsobem zasahují do výkonné moci, kam spadá i státní zastupitelství. V tomto případě by soudce přitom spolupracoval na výběru představitelů exekutivy. Řeči o jejich nezávislosti v komisi považuji za zcela nepřiléhavé, protože soudci projeví svou nezávislost jedině v rozhodovacích procesech v rámci své působnosti. Dokonce se proto domnívám, že jejich účast v tomto tělese je protiústavní,“ uvedla mimo jiné vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Ministryně Benešová to ale odmítá. „Zákon procházel legislativní radou vlády, která posuzovala právě jeho ústavnost a neshledala tam nic protiústavního.“ Podotkla, že jednání s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem dále pokračují. Dodala, že žalobcům nabízela jiné možnosti, například že místo soudce bude v komisi akademik.

Podle ministerstva spravedlnosti návrh novely zákona o státním zastupitelství stanovuje transparentní způsob výběru vedoucích státních zástupců, funkční období nejvyššího státního zástupce či zákonné důvody jeho odvolání. Podobu ministerské novely ale kritizovali nejvyšší státní zástupce, Unie státních zástupců i některé opoziční strany či platforma Rekonstrukce státu. Vadí jim sedmileté, nikoliv desetileté funkční období nejvyššího státního zástupce či složení výběrových komisí na posty vedoucích státních zástupců.

Pochyby, zda je stávající podoba návrhu novely v souladu s ústavou a právním řádem, vyjádřila také část členů legislativní rady vlády, která ale zákon vládě doporučila ke schválení.

Zdroj: ČTK
Foto: Advokátní deník

Go to TOP