Senát odmítl odklad zrušení zápisu rodných čísel do OP

Senát dne 4. prosince 2019 odmítl začlenit úpravu o tříletém odkladu zrušení zápisu rodných čísel do občanských průkazů do novely zákona o základních

Senát dne 4. prosince 2019 odmítl začlenit úpravu o tříletém odkladu zrušení zápisu rodných čísel do občanských průkazů do novely zákona o základních registrech a zákona o zpracování osobních údajů. Tu do zmíněné novely vložila Sněmovna. Senátoři doplnění označili za nepřípustný přílepek. Dolní komora se tak bude muset novelou zabývat znovu ještě tento měsíc, chce-li dosáhnout jejího přijetí do konce roku.

Původní novela zákona o základních registrech počítala s tím, že rodná čísla se nebudou zapisovat do občanských průkazů asi až od roku 2022. Podle platného zákona se rodná čísla neměla objevovat v dokladech vydávaných už od příštího roku.

Vláda navrhla odklad kvůli tomu, že úřady ještě nejsou připravené na nahrazení rodného čísla v dokladech jiným číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví. Kritici ale poukazovali na to, že zrušení rodného čísla v občanských průkazech k počátku roku 2020 bylo schváleno už před deseti lety a ministerstva měla dost času se na to připravit.

Ukončení zápisu rodných čísel by podle materiálu způsobilo potíže úřadům i ministerstvu vnitra. Ministerstvo si vyžádalo delší čas na to, aby připravilo způsob, jakým nahradit tento údaj v osobních dokladech jinými identifikátory.

S odkladem už dříve nesouhlasil Úřad pro ochranu osobních údajů. Podotkl, že některá ministerstva neskrývaně uváděla, že přípravu ani nezahájila. Zároveň podle úřadu jako dostatečný identifikátor už slouží číslo dokladu totožnosti.

Poslanci v novele na návrh Heleny Válkové také upravili zákon o zpracování osobních údajů týkající se ÚOOÚ tak, aby měl jeho novou agendu týkající se přezkumu v oblasti svobodného přístupu k informací na starosti jeden z místopředsedů tohoto úřadu. Předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl to označil za „divoký přílepek“. Praxi propojování nesouvisejících zákonných úprav odmítl Ústavní soud.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

Go to TOP