Ochrana práv unijních občanů v Británii v případě brexitu bez dohody
Češi aktuálně žijící v Británii budou moci i po letošním 31. říjnu 2019 bydlet a pracovat, a to i v případě brexitu bez dohody. Za takového vývoje by pro ně stejně jako pro přistěhovalce z dalších zemí Evropské unie bylo klíčové datum 31. prosince 2020, po kterém chce současná britská vláda začít uplatňovat nový imigrační režim.
Češi aktuálně žijící v Británii zde budou moci i po letošním 31. říjnu 2019 bydlet a pracovat, a to i v případě brexitu bez dohody. Za takového vývoje by pro ně stejně jako pro přistěhovalce z dalších zemí Evropské unie bylo klíčové datum 31. prosince 2020, po kterém chce současná britská vláda začít uplatňovat nový imigrační režim.
Nejméně do konce příštího roku také lidé z EU budou moci Británii navštěvovat pouze s občanským průkazem. Ochrana práv unijních občanů v Británii a Britů žijících ve zbytku unie byla jedním ze tří hlavních témat při vyjednávání o brexitové dohodě, vedle finančního vyrovnání obou stran a problému kolem irské hranice. V Británii podle zpravodajské společnosti BBC žije přibližně 3,3 milionu přistěhovalců z evropského bloku. Přesný počet českých usedlíků není znám. Britský statistický úřad jej v roce 2017 odhadl na 49 tisíc, podle posledního odhadu českého velvyslanectví v Londýně sahuje 100 tisíc.
Londýnská ambasáda ČR uvádí, že Češi pobývající ke dni brexitu v Británii legálně, budou mít nadále přístup k sociální podpoře a službám, „a to za přibližně stejných podmínek jako nyní“. „To znamená, že jim bude zachován nárok na zdravotní péči, vzdělání, sociální podporu a sociální bydlení, včetně podporovaného bydlení a pomoci v případě bezdomovectví, na stejném základě jako dnes,“ dodává velvyslanectví.
Na požádání o povolení k pobytu budou mít usedlíci z EU čas do 31. prosince 2020. Do té doby jim bude k prokázání oprávnění k pobytu stačit pas či národní průkaz totožnosti. Lidem, kteří mezi tímto datem a dnem odchodu z EU přicestují do Británie s cílem usadit se zde natrvalo, bude vydáváno povolení na tři roky. Na krátkodobé návštěvy Spojeného království bude do konce příštího roku občanům unijních zemí stále stačit občanský průkaz. Jaký režim nastane poté, není v tuto chvíli jasné.
Do konce září 2019 přijal nový systém britského ministerstva vnitra skoro 1,9 milionu žádostí o povolení k pobytu, z toho 22 200 od českých žadatelů. Zároveň úřady schválily něco málo přes 1,5 milionů žádostí, přičemž v 61 procentech případů udělily trvalý pobyt a ve 38 procentech pobyt přechodný. Oba statusy umožní i po zavedení nového imigračního režimu cizincům v Británii pracovat, studovat, využívat státní systém zdravotní péče nebo čerpat státní podporu.
Britské ministerstvo vnitra hlásí, že se uchazečům snaží co nejvíce vycházet vstříc, provoz jeho přihlašovacího systému se nicméně neobešel bez zádrhelů. Žadatelé do něj nahrávají soubory skrze chytré telefony, mobilní aplikace ale na začátku října stále nefungovala na zařízeních iPhone. Také se ukázalo, že asi pro čtvrtinu lidí proces není tak jednoduchý, jak vláda slibovala. Úřad dohlížející na obsah reklam kvůli tomu v srpnu zakázal vládě dál vysílat sdělení, podle něhož na podání žádosti stačí jen „pas nebo občanský průkaz a vyplnit webový formulář“.
Objevily se i nejasnosti ohledně toho, kdy je vydáván trvalý a kdy přechodný pobyt, nebo varování, že jisté skupiny obyvatel by mohly mít s přihlašovacím systémem problémy. Pro Čechy žijící v Británii by se s 31. říjnem nic měnit nemělo. Češi aktuálně žijící v Británii zde budou moci i po letošním 31. říjnu 2019 bydlet a pracovat, a to i v případě brexitu bez dohody. Za takového vývoje by pro ně stejně jako pro přistěhovalce z dalších zemí EU bylo klíčové datum 31. prosince 2020, po kterém chce současná britská vláda začít uplatňovat nový imigrační režim.
Zdroj: ČTK. Foto Pixabay.