Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě
Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a drog k ekonomické trestné činnosti. Mafie se nyní vedle tradiční kriminality zabývají zejména praním špinavých peněz, daňovými podvody, zneužíváním dotací, zakládáním fiktivních firem či manipulacím s tendry. K ruským a ukrajinským skupinám, které v ČR působí podle institutu v podstatě již od sametové revoluce, přibyly záhy české a po roce 2000 i albánské a vietnamské gangy.
„Organizovaný zločin je živý fenomén, který se vyvíjí a reaguje na společenské, politické, ekonomické a další podmínky,“ uvedl ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci (IKSP) Miroslav Scheinost. Podle údajů z publikací institutu zveřejněných na jeho webových stránkách patřily mezi naprosto nejrozšířenější mafiánské aktivity v devadesátých letech krádeže aut a organizování prostituce. V polovině dekády se k nim přidala výroba a distribuce drog, která se drží na špici dodnes, v roce 1998 pak nelegální migrace. V posledních letech připojil organizovaný zločin trestné činy jako praní špinavých peněz, korupce či daňové, úvěrové a pojistné podvody. Samozřejmě také více se využívá moderní informační a komunikační technologie.
Od devadesátých let se poměr mezinárodního a domácího prvku v podstatě nemění. Cizích a domácích mafií je zhruba stejně, mezi nimi pak operují také smíšené gangy. Z cizinců působí v ČR od počátku Rusové a Ukrajinci. „Po roce 2000 se k nim připojili Vietnamci a Albánci (většinou kosovští). V roce 2017 byly stále s převahou zastoupeny zmíněné čtyři státy,“ uzavřel Schejnost.
Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay