Benešová nerozumí postupu státních zástupců v kauze Čapí hnízdo

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová nerozumí aktuálnímu postupu pražského městského státního zastupitelství v kauze Čapího hnízda. Uvedla to 3. září 2019 v rozhovoru pro Deník N. Nejnovější vývoj v případu označila za rozpačitý a práci státních zástupců za nepochopitelnou a neuchopitelnou. Podle ní jde o špatný signál o stavu soustavy státního zastupitelství.

V kauze Čapího hnízda čelí návrhu na podání obžaloby premiér Andrej Babiš. Městské státní zastupitelství v Praze v pondělí 2. září 2019 uvedlo, že dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch ve věci změnil právní názor a že jeho nadřízený nyní zjišťuje, zda je změna zákonná a důvodná. Podle Deníku N se Šaroch rozhodl zastavit trestní stíhání.

„Mluví se tu o jakémsi nástinu meritorního rozhodnutí, které bude kontrolovat nadřízený městský státní zástupce osobně. Mám si pod tím tedy představit, že ještě není na světě? Že je to záměr? Nebo co to je? Vůbec nevím,“ komentovala vývoj Benešová.

Na dotaz, zda „existuje něco jako koncept rozhodnutí státního zástupce“, odpověděla ministryně, že ne. „Existuje meritorní rozhodnutí, které má vydávat dozorový státní zástupce. Přiznám se, že tomu nerozumím. Svědčí to o tom, jak pracuje soustava státního zastupitelství. Nepochopitelné, neuchopitelné a rozpačité,“ řekla.

„Pak se tady dovolávají nezávislosti, a když ji mají deklarovat, tak zjišťujete, že je jeden závislý na druhém a je to sešněrovaná hierarchická soustava. A hádají se tady o zákon o státním zastupitelství, mají plnou pusu nezávislosti, ale v podstatě fungují závisle,“ dodala někdejší nejvyšší státní zástupkyně.

„Je zvláštní, že pan nejvyšší (státní zástupce Pavel Zeman) tady mlčí, asi chápe, že bude v té věci ještě činný. Jsem z toho sama rozpačitá, považuji to za něco neslýchaného, nevídaného a budu v napětí očekávat, jak se to vyvine,“ uzavřela. Zeman by se mohl do věci vložit do tří měsíců po pravomocném zastavení stíhání a zrušit usnesení jako nezákonné.

Reakce Unie státních zástupců

Na vyjádření ministryně Benešové reagovala Unie státních zástupců. „Považujeme za pozoruhodné, pokud se nad hierarchičností státního zastupitelství pozastavuje bývalá nejvyšší statní zástupkyně, která tento fakt musí velice dobře znát,“ řekl Českému rozhlasu-Radiožurnálu mluvčí unie Ondřej Šťastný. Výroky ministryně podle něj dokládají, že výběr vedoucích státních zástupců nesmí podléhat politickému tlaku. Benešová byla nejvyšší státní zástupkyní od ledna 1999 do září 2005.

V souvislosti s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo je premiér Babiš od října 2017 obviněný z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Označuje to za účelovou kampaň. Stíháni jsou i premiérova žena Monika, dcera Adriana Bobeková či švagr Martin Herodes.

Benešová v minulosti opakovaně prohlásila, že v Česku si lze trestní stíhání objednat. Tento názor dříve prezentovala i prezidentovi Miloši Zemanovi. S ním se setkala naposledy v pondělí 2. září 2019, podle ní však spolu případ Čapího hnízda neřešili.

Na vývoj v kauze Čapího hnízda se rozhodl Pavel Zeman svolat  briefing, kde komentoval aktuální vývoj v kauze Čapího hnízda. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman pokáral Městské státní zastupitelství za to, jak v posledních dnech mediálně prezentovalo vývoj při vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Zeman uvedl, že nemá podrobné informace o vývoji kauzy. „Doposud není v kauze rozhodnuto. Byl anoncován možná nějaký směr, kterým se kauza ubírá,“ uvedl. Podle Zemana by veřejnost měla být informována pouze o klíčových momentech při vyšetřování, naznačil tak, že Městské státní zastupitelství v Praze podle něj v pondělí nezvolilo správný postup, když informovalo o rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha. „O věci by mělo být informováno až rozhodnutí skutečně padne,“ dodal. „Mám za to, že státní zastupitelství dosud nebylo schopné úplně dobře vysvětlit postup,“ dodal nejvyšší státní zástupce.

Zdroj: ČTK,  foto archiv ČAK.

 

Go to TOP