Německý soud odmítl stížnost na nepřijetí dívky do chlapeckého sboru

Berlínský správní soud odmítl stížnost matky, jejíž dceru při konkurzu nepřijali do chlapeckého pěveckého sboru. Kuriózním sporem, který upoutal pozornost německých médií, se soud zabýval mnoho hodin. Nakonec konstatoval, že při rozhodnutí tělesa o odmítnutí dívky bylo určující právo na uměleckou svobodu a přednost před rovností pohlaví měl zvukový projev souboru. Podle soudce jde o pilotní případ, a proto připustil možnost odvolání.

Matka usilovala o přijetí devítileté dcery do pěveckého sboru, který už stovky let sestává výlučně z chlapců. Státní a katedrální sbor v Berlíně odmítl dívku přijmout s odůvodněním, že jí chybějí základy pro pěveckou výchovu. Byla by prý přijata, kdyby její hlas odpovídal potřebám chlapeckého sboru.

Podle žalující strany ale sbor odmítnutím dívky nedostál požadavku rovné účasti na činnostech podporovaných státem. Omezení přístupu do sboru na chlapce nepřijatelně diskriminuje opačné pohlaví, tvrdí žalobci.

Jde o konflikt mezi rovností před zákonem a uměleckou svobodou, konstatoval předsedající soudce.

Sbormistr Kai-Uwe Jirka po předzpívání usoudil, že dívka nemá předpoklad pro špičkový soubor, který vystupuje i s Berlínskými filharmoniky a Orchestrem koncertního domu v Berlíně, napsala DPA. V písemném zdůvodnění z března 2019 pak Jirka uvedl, že dívka má sice dobrý hlas, ale nikoli špičkové nadání. Kromě toho u dítěte postrádal motivaci. Otázka pohlaví nehrála při zamítnutí žádnou roli, zdůraznil dnes sbormistr před soudem.

Právnička žalující rodiny uvedla, že matka chce dceři žalobou zajistit dobré hlasové školení. Státní a katedrální sbor je podle ní jakožto veřejné zařízení zavázáno k rovnému zacházení. Rozdíly mezi hlasem dívek a chlapců přitom nejsou tak velké, tvrdí právnička.

Sbormistr Jirka oponoval tím, že zabarvení hlasu u chlapců a dívek je nesrovnatelné. Obhájkyně žalující se však nedala a prohlásila, že sbor zkrátka nechce přijímat dívky. Podle ní přitom lze hlas dívky vyškolit tak, aby se hodil do daného sboru. Podle sbormistra však nemá smysl cvičit hlas dívky tak, aby zněl jako chlapecký. „Proč to chtěli rodiče své dceři udělat?“ ptal se Jirka před soudem, který mu dal nakonec zapravdu.


Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

Go to TOP