V Nizozemsku už lidé nemohou mít zahalenou tvář ve školách či MHD
V Nizozemsku 1. srpna 2019 začal platit částečný zákaz zahalování tváře, který se týká i muslimských ženských oděvů, jako jsou burky a nikáby.
Zakrývat obličej už si lidé nesmějí ve školách, v hromadné dopravě, v nemocnicích a na úřadech. Zákony ohledně zahalování tváře na veřejnosti v minulosti přijali ve Francii, Belgii, Rakousku či Norsku.
Nizozemský parlament po letech polemik definitivně opatření schválil na konci loňského června. Kromě burek a nikábů se vztahuje například i na motorkářské helmy či lyžařské masky. Podle francouzského listu Les Echos nicméně míří zejména proti muslimkám nosícím tradiční pokrývky hlavy. Přesný počet žen, které v Nizozemsku takto činí, není známý, odhaduje se však na několik stovek.
Ti, kdo nový zákaz poruší, mohou být z daného veřejného místa vykázáni a hrozí jim pokuta 150 eur (téměř 4000 Kč). Zákon zároveň uvádí řadu výjimek, které jsou nutné z různých profesních důvodů. Například lékaři si v nemocnicích obličeje stále budou moci zakrývat, stejně jako šermíři při turnajích nebo lidé účastnící se karnevalů či maškarních plesů.
Podle nizozemských médií se přesto nad fungováním zákazu v praxi vznášejí otazníky. Není totiž jasné, zda jej budou společnosti zajištující hromadnou dopravu nebo šéfové nemocnic vymáhat. Výsledky opatření mají být vyhodnoceny po třech letech platnosti.
Z evropských zemí platí částečná omezení na zahalování tváře v Německu, Itálii, Švýcarsku, Norsku a v Bosně a Hercegovině. Úplný zákaz nošení závojů a šátků zahalujících obličej na veřejnosti přijala v roce 2011 jako první v Evropě Francie. Následovaly ji Belgie, Bulharsko, Lotyšsko, Rakousko a Dánsko.
Zdroj: ČTK, foto Pixabay.