Německo zjednoduší udělování občanství pronásledovaným nacisty

Německé ministerstvo vnitra zjednoduší proceduru zpětného udělování státního občanství osobám pronásledovaným nacisty a jejich potomkům.

S odvoláním na mluvčího ministerstva vnitra o tom informoval deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Nárok budou mít napříště i ti, které nacisté občanství nikdy nezbavili.

Opatření se týká především německých židů, kteří před nacisty utekli do zahraničí. Podle článku 116 německé ústavy mají totiž osoby pronásledované nacisty nárok na zpětné udělení občanství pouze v tom případě, že jim ho nacistický režim sám odňal. Pokud ale emigrovali do zahraničí ještě dříve, než je nacistické Německo občanství zbavilo, a mezitím v cizině získali občanství nové, německé občanství jim automaticky zaniklo a nárok na jeho vrácení nevznikl.

Tento fakt kritizovali opoziční Zelení jako „zcela nepřijatelný“. Navrhli proto zákon, který by tento nedostatek odstranil a který přijde na pořad jednání po letních prázdninách Spolkového sněmu.

Ministerstvo vnitra mezitím připravilo vlastní návrh, který proces zjednoduší i bez zákonné úpravy. Občanství by mělo být možné udělovat pouze úředním výnosem.

Zástupce předsedy vládní frakce CDU/CSU v parlamentu Thorsten Frei deníku FAZ řekl, že je „historicky přiměřené, aby němečtí občané pronásledovaní nacisty a jejich bezprostřední potomci mohli zjednodušeně získat německé občanství“.

Zdroj: ČTK, foto Pixabay.

Go to TOP