Senát navrhne prodloužení své lhůty na projednávání zákonů

Senát chce prodloužit měsíční lhůtu, kterou má na projednávání zákonů, na dvojnásobek. Chce to využít u složitějších norem, které bude chtít upravit. Návrh své ústavní komise, která vyžaduje změnu ústavy, horní komora schválila. Novelu nyní dostane k posouzení Sněmovna, která by měla na návrh předsedy komise Jiřího Dienstbiera ústavní novelu schválit zrychleně už v prvním kole jednání.

Na předložení této ústavní změny se před časem dohodli šéfové obou komor Radek Vondráček a Jaroslav Kubera.

Senát by měl podle předkladatelů prodlouženou lhůtu využít k preciznějšímu projednávání zákonů. Mohl by je posuzovat například ve dvou kolech. Pokud by předlohu v prvním kole neschválil ani neodmítl a pokud by se ji senátoři rozhodli pozměnit, úpravy by před závěrečným kolem schvalování měl projednat věcně příslušný výbor.

Podobnou úpravu ústavy Senát navrhl už v minulosti. Návrh ústavního zákona z prosince 2009, který obsahoval i další změny, Sněmovna před koncem volebního období neprojednala. Podobně dopadl i vládní návrh z roku 2015. Proto senátoři chtějí prosadit prodloužení lhůty bez dalších změn ústavy.

K dalšímu schvalování zákonů se horní komora sejde v polovině srpna.


Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

Go to TOP