Japonci, kteří byli sterilizovaní kvůli postižení, mají nárok na odškodnění
Japonští zákonodárci dnes schválili zákon, na jehož základě mohou požádat o odškodnění desítky tisíc lidí, kteří byli kvůli postižení a mnohdy bez vlastního souhlasu sterilizováni v rámci vládního programu, který skončil v roce 1996. Cílem programu bylo zamezit narození „podřadných potomků“. Mezi jeho oběti se řadili lidé s fyzickým či duševním omezením, psychicky nemocní, malomocní, ale i osoby s poruchami chování.
„Hluboce se omlouváme,“ obrací se text zákona k obětem programu a každé z nich vyměřuje odškodnění až 3,2 milionu jenů (přes 650.000 korun). Mnozí z dotyčných operaci podstoupili jako náctiletí, nebo dokonce ještě v mladším věku. O odškodnění musí požádat do pěti let, každý případ ověří rada odborníků.
Během platnosti zákona podstoupilo mnoho lidí kvůli svému postižení či chronické nemoci operaci, která jim zamezila mít děti a způsobila jim velké utrpení, uvedl japonský premiér Šinzó Abe. Kabinet podle něj vynaloží veškeré úsilí k tomu, aby z japonské společnosti vymizela diskriminace postižených.
Sporný zákon o eugenické ochraně vstoupil v Japonsku v platnost v roce 1948, kdy zemi po druhé světové válce sužoval nedostatek jídla. Platil až do roku 1996. Odhaduje se, že za tu dobu postoupilo sterilizaci kolem 25 000 lidí, přičemž nejméně 16 500 z nich k zákroku nedalo souhlas. V tom případě operaci mohla schválit eugenická rada, která tak mnohdy činila jen po povrchním prozkoumání případu. Úředních záznamů se dochovalo jen málo. Nejvíce zákroků bylo provedeno v 60. a 70. letech, poslední člověk sterilizaci podstoupil v roce 1993. Kolem dvou desítek obětí z celého Japonska vládu žalovalo o odškodnění a omluvu.
První rozsudek se očekává na sklonku května.
Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay