Novela má omezit přeprodávání léků distributory a omezit jejich vývoz

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch předloží na konci srpna podle premiéra Andreje Babiše novelu zákona o léčivech, která má omezit možnost jejich vývozu, a zajistit tak jejich stálou dostupnost.

Stát tak reaguje na problémy s výpadky v distribuci léků. Výrobci dostanou v případě nutnosti povinnost dodat chybějící lék do dvou dnů do kterékoli lékárny v Česku, uvedl Vojtěch po návštěvě Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), na které doprovodil premiéra.

„Jsem velmi ráda, že brzy přibude novela, která popisuje emergentní systém. Pacienti budou mít jistotu, že léky i v nejmenší lékárně dostanou,“ uvedla ředitelka ústavu Irena Storová. Vojtěch se novelou inspiroval na Slovensku.

Babiš i Vojtěch zmínili, že neexistuje nástroj, který by omezil přeprodávání léků distributory. Podle ministra tak lehce získají ročně tři až pět miliard korun.

Počátkem roku nebyl v Česku kvůli výpadku výroby dostupný digoxin, který pacienti užívají kvůli poruchám srdečního rytmu. Lék nebyl dostupný od 10. prosince 2018, výrobce pak dovezl mimořádně 16 200 balení ze Slovenska. Výroba přerušená kvůli chybějící účinné látce byla obnovena v polovině měsíce.

Zdroj: ČTK, foto Pixabay.

Go to TOP