Pravomoci zpravodajských služeb a záznamy v informačních systémech
Zpravodajské služby asi dostanou více pravomocí, aby mohly nakládat se záznamy v informačních systémech. Senátní bezpečnostní výbor to 23. července 2019 bez výhrad podpořil.
Horní komora o vládním návrhu, který má zvýšit bezpečnost země, rozhodne tento týden. Předloha má dát tajným službám možnost lépe zabezpečit skryté identity prostřednictvím záznamů v informačních systémech. Poslanci ve vládní předloze sjednotili formulace týkající se krycích dokladů v zákonech o Bezpečnostní informační službě a Vojenském zpravodajství.
Zpravodajské služby by mohly také získávat a zpracovávat digitální fotografie a identifikátory lidí vedených v některých informačních systémech. Zpravodajci by tak mohli vytvořit vlastní systém hledání osob podle obličejů, aby mohli lépe využít informace od zahraničních tajných služeb.
Chráněné bankovní údaje by zpravodajci mohli získat po svolení soudu i bez vědomí konkrétní banky. Nyní totiž narážejí na problém v případě, kdy banka nemá prověřeného pracovníka, jenž by mohl s tajnou žádostí nakládat. Informace budou moci služby získat podle novely tak, že o ně požádají prostřednictvím subjektu, který má sám oprávnění, tedy České národní banky.
Novela dále počítá s prodloužením doby platnosti povolení pro použití zpravodajské techniky z nejvýše tří na maximálně čtyři měsíce. Odposlechy tak budou zpravodajci moci používat stejně, jak stanoví trestní řád.
Předloha se týká všech tří českých zpravodajských služeb, tedy BIS, Vojenského zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky a informace.
Zdroj: ČTK, foto ČAK.