Razantnější zvýšení poplatku z ubytovacích kapacit je opět ve hře
Razantnější zvýšení poplatku z ubytovacích kapacit je opět ve hře. Senátní výbor pro veřejnou správu podle usnesení doporučil plénu, aby mohl činit už od příštího roku až 100 korun na osobu a den. Sněmovní znění novely ponechává sazbu pro příští rok v souladu s vládním návrhem na nejvýše 21 korunách, o rok později by mohla být až 50 korun na osobu a den.
Horní komora bude předlohu schvalovat příští týden, její úpravy žádají i další výbory. Pokud plénum pozměňovací návrhy podpoří, bude o konečné podobě novelu opět rozhodovat Sněmovna.
Požadavek výboru pro veřejnou správu je obdobný jako návrh, s nímž v dolní komoře neuspěl sněmovní rozpočtový výbor. Proti razantnějšímu zvýšení poplatku se tehdy stavěly Svaz obchodu a cestovního ruchu nebo Asociace hotelů a restaurací. Úpravu rozpočtového výboru odmítla i ministryně financí Alena Schillerová, podle níž původně navrhovaná výše zhruba dvě eura odpovídá sazbám v okolních státech.
Novela zejména rozšiřuje povinnost odvodu poplatku za hosty i na ubytovatele v soukromí, tedy pronajímatele zapojené do služeb typu Airbnb. Slučuje ubytovací poplatek s rekreačním a lázeňským poplatkem. Nyní může většina obcí vybírat jen poplatek z ubytovací kapacity, který činí až šest korun na lůžko a den. Lázeňský a rekreační poplatek je až 15 korun na osobu a den. Oba poplatky, tedy z ubytovací kapacity a rekreační a lázeňský, mají zavedeny jen ty obce, které jsou lázeňským místem nebo atraktivním turistickým cílem.
Novému poplatku bude podléhat podle předlohy krátkodobý pobyt bez ohledu na místo a účel. Poplatek bude moci vybírat jakákoliv obec bez ohledu na to, zda jde o pobyt v lázeňských místech nebo v místech velkého turistického ruchu. Poplatek si může každá obec nastavit podle svých potřeb, nejvýše však na úroveň maximální zákonné sazby.
Senátní ústavně-právní výbor doporučil odložit účinnost předlohy na leden 2021, tedy o jeden rok, aby obce měly dostatek času na přípravu příslušných vyhlášek. Stejně jako hospodářský výbor chce, aby od poplatku nebyli osvobozeni klienti lázní s celkovou lázeňskou péčí plně hrazenou zdravotními pojišťovnami, neboť lázeňská města by tím přišla o peníze. Hospodářský výbor také žádá, aby obce mohly vybírat i nadále poplatek z ubytoven, byť nižší. Navrhuje osvobodit studenty do 26 let bydlící na takzvaných internátech nebo na vysokoškolských kolejích.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: Pixabay