Žalobci by mohli zůstat ve funkci dva až tři roky po změně zákona

Dosavadní vedoucí státní zástupci by podle senátorů z ústavně-právního výboru neměli být odvoláni dva až tři roky po přijetí novely, která by mimo jiné zavedla funkční období žalobců.

Zavedení těchto přechodných lhůt se nelíbí předsedovi výboru Miroslavu Antlovi ani nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Řekli to 3. července 2019 novinářům. Antl věří, že horní komora lhůty ještě upraví.

Přechodné lhůty prosadil ve výboru do návrhu novely senátor Zdeněk Hraba jako pojistku, aby současná vláda nemohla žalobce Zemana ani další státní zástupce sesadit. Zeman by podle Hraby měl mít funkci zajištěnu na tři roky tak, aby mohl nominovat budoucí vrchní státní zástupce, neboť dosavadní včetně krajských a okresních by měli zaručeno dvouleté funkční období.

Podle Antla ale přechodné lhůty nezabrání tomu, aby vláda na popud ministryně spravedlnosti Marie Benešové nevyměnila vedoucí žalobce včetně Zemana ještě před přijetím novely. „Paní ministryně spravedlnosti má už připraveného kandidáta svého,“ uvedl Antl k možné výměně nejvyššího státního zástupce. „Žádného kandidáta nemám. Divím se, že pan doktor Antl je tak informován, když já o tom nic nevím. Jsou to už osobní věci,“ reagovala na to na dotaz ČTK Benešová.

Zeman zdůvodnil svůj nesouhlas s přechodnými lhůtami tím, že by mohly znamenat po dvou letech výměnu tří desítek vedoucích státních zástupců během jednoho roku. Doporučoval, aby délka funkčního období pro současné vrchní, krajské a okresní státní zástupce byla stanovena na dva roky až šest let podle toho, kdy se ujali funkce.

Senátorská novela, podobně jako poslanecké předlohy, počítá se zavedením desetiletého funkčního období pro nejvyššího státního zástupce a sedm let pro vrchní, krajské a okresní žalobce. Odvoláni by mohli být jen pro kárné provinění. Novela má zabránit tomu, aby byl nejvyšší žalobce vládou odvolán bez udání důvodu, což umožňuje současný zákon. Chystaný návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové počítá s jednotným sedmiletým funkčním obdobím.

Zdroj: ČTK, foto archiv ČAK

Go to TOP