Maďarská vláda ustupuje od sporné reformy správních soudů

Maďarská vláda na neurčito ustupuje od zřízení nového systému správních soudů, oznámil to šéf kabinetu premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás. Chce, aby nejdříve byly vyřešeny spory ohledně nezávislosti soudnictví, vysvětlil.

Nový systém správních soudů, který dosud prosazoval Orbánův konzervativní kabinet, vzbuzoval řadu pochybností. S kritikou se setkalo například to, že nové instituce by byly vyňaty ze současného justičního systému a hlavní slovo při jmenování soudců by měla vláda. Nové správní soudy mají podle plánů vlády rozhodovat také o ožehavých tématech, jako jsou stížnosti na průběh voleb, spory kolem povinnosti vládních úřadů poskytovat informace nebo o rozhodnutích úřadu pro dohled nad médii. Dosud v těchto případech v Maďarsku rozhodují soudy obecné.

Kritici neskrývali obavy, že Orbánova vláda, která v uplynulých letech ovládla většinu oblastí maďarského veřejného života, reformou získá další nástroj pro kontrolu justice.

Gulyás na dnešní tiskové konferenci řekl, že vláda je toho názoru, že nový systém správních soudů je v souladu s evropskými standardy a principy právního státu. Nicméně chce, aby nejdříve byly vyřešeny spory provázející tuto reformu.

Reuters připomíná, že Maďarsko letos změnilo některá opatření ze soudní reformy, která kritizovali odborníci na ústavní právo z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

Go to TOP