Pobyty dětí v ústavech na žádost rodičů vláda možná odmítne

Opětovné uzákonění možnosti takzvaných dobrovolných pobytů dětí v diagnostických ústavech vláda možná odmítne. Kabinet by měl podle podkladů pro pondělní schůzi 27. května 2019 uvést, že tyto ústavy slouží k jiným účelům. Vysloví také pochyby o ústavnosti návrhu.

Zákonodárcům by měli ministři poslat k novele několika desítek poslanců ze šesti klubů v čele s lidovci záporné stanovisko.

Do diagnostických ústavů by se podle předlohy opět mohly dostávat děti i na žádost rodičů. Nyní ústavní péči pro chování s poruchami nařizuje pouze soud. Rodiče nebo zákonní zástupci mohou využít jen služeb středisek výchovné péče.

„Je nelogické a nepřípustné, aby namísto navyšování počtu a kapacit středisek výchovné péče byla poptávka po službách preventivně výchovné péče řešena úpravou takzvaných dobrovolných pobytů dětí v diagnostických ústavech, které jsou ze zákona určeny k poskytování péče dětem s nařízenou ústavní výchovou a uloženou ochrannou výchovou,“ stojí v návrhu stanoviska vlády pro zákonodárce.

Z hlediska ústavnosti návrhu vládní legislativci podotkli, že diagnostické ústavy by se mohly stát místem nedobrovolného zadržování dětí, a to bez svolení soudu. Kabinet by měl navíc upozornit na to, že ústavy jsou v současnosti zcela naplněny.

Po znovuzavedení takzvaných dobrovolných pobytů v diagnostických ústavech volají odborníci, zejména z řad vedení výchovných ústavů. Na lednové konferenci v Senátu uváděli, že by se nemuselo čekat dlouhé měsíce na rozhodnutí soudu a mohlo se s dítětem hned začít pracovat. Vzhledem k tomu, že by nebylo nutné zapojovat sociální systém a soudy, by návrat staré praxe podle nich přinesl vedle časové úspory i úsporu finanční. Navíc by se ulehčila situace středisek výchovné péče a bylo by možné rozdělení pobytů podle osobnosti a typu problémů dětí.

Pobyty na žádost rodičů měla zrušit vládní změna zákona už před sedmi lety. Poslanci ale prosadili pětileté přechodné období, které skončilo předloni v srpnu. Ministerstvo školství se v roce 2012 snažilo o omezování rozsahu ústavní péče kvůli snížení nákladů na diagnostické ústavy. Předkladatelé poslanecké předlohy uvádějí, že dobrovolný pobyt by byl zpoplatněnou službou. Za ubytování, stravu a kapesné by rodiče vydali 5300 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

 

Go to TOP