Pavel Zeman by sladil délkou funkční období žalobců se soudci

Bude-li zavedeno funkční období pro vedoucí státní zástupce, mělo by být podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana stejně dlouhé jako zákonné funkční období pro předsedy soudů. To činí deset let u nejvyšších soudů a sedm let u zbytku soudní soustavy.

Nejvyšší státní zástupce to řekl 16. května v pořadu České televize Interview ČT24. O zavedení funkčního období pro vedoucí státní zástupce začala uvažovat nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová. S nejvyšším státním zástupcem se ministryně sejde 30. května, řekla Deníku.

„Myslím si, že ten systém by měl být souladný,“ řekl Pavel Zeman. „Mají-li být funkční období, s čímž souhlasím, protože jsou u soudů, tak dejme těch deset a sedm let,“ dodal. Další zatím otevřenou otázkou je podle něj stanovení přechodných období, tedy jak dlouho by zůstali ve funkci současní vedoucí státní zástupci – nejvyšší, dva vrchní, krajští a okresní.

„Opět bych se přidržel zákona o soudech a soudcích, který to vymezoval tak, že to bylo rozděleno do poměrně dlouhého časového úseku“ řekl.

Novely zákona o státním zastupitelství, který má v programovém prohlášení menšinová vláda ANO a ČSSD, se bude týkat rozhovor Benešové se Zemanem na plánované schůzce 30. května, řekla Benešová Deníku.

Benešová, která v ministerském křesle vystřídala Jana Kněžínka, také oznámila, že chce připravit podklady pro možné zúžení justiční soustavy z nynějších čtyř na tři stupně.

„Máme čtyři stupně justice, čtyři úrovně, což je reziduum federace a nedává to úplně velký smysl,“ řekl 16. května v České televizi  nejvyšší státní zástupce. Přikláněl by se ke třístupňové soustavě složené ze soudů prvního stupně, tedy nalézacích soudů, druhého stupně – odvolacích soudů a soudu kasačního.

Odborná veřejnost volá po odborné debatě

Otázka, jak toho dosáhnout, zda zrušením vrchních soudů, sloučením okresních nebo jinak, považuje za debatu v rámci justice i ostatních právnických profesí i lidí vně justice.

Pavel Zeman podotkl, že během zhruba pěti let čeká státní zastupitelství vlna odchodů do důchodů státních zástupců. „Musíme je někým nahradit, někým kvalifikovaným, což je otázka výchovy právních čekatelů,“ řekl.

Zeman také uvedl, že Česká republika má málo státních zástupců, kteří se zabývají hospodářskou trestnou činností. „Musíme se zamyslet nad tím, jak lidi motivovat k tomu, abychom měli více státních zástupců specializovaných na hospodářskou trestnou činnost,“ řekl Zeman.

Výměna ministra spravedlnosti vyvolala u veřejnosti obavy z ohrožení nezávislosti justice. Proti Benešové několik týdnů demonstrují lidé s požadavkem její demise a záruk, že nenastanou změny na vrchním a Nejvyšším státním zastupitelství, než se premiér Andrej Babiš (ANO) očistí v případu Čapí hnízdo. Výměna ministra spravedlnosti totiž spadá do doby, kdy policie podala návrh na obžalobu premiéra v kauze údajného dotačního podvodu Čapí hnízdo.

Zdroj: ČTK, foto: Mgr. Eva Hrudníková

Go to TOP