V Itálii schválili zákon, který rozšiřuje právo na sebeobranu

Italský Senát tento týden odhlasoval spornou novelu zákona, která rozšiřuje právo na sebeobranu. Podle nového znění zákona mají soudy napříště vždy považovat za přiměřené, pokud se v případě vloupání nebo napadení oběť útočníkovi brání se zbraní v ruce. Změnu dlouhodobě prosazovala vládní populistická strana Liga, právníci a státní zástupci ale varují, že zákon může být nebezpečný, či dokonce protiústavní.

Senátoři novelu definitivně schválili ve třetím čtení, když se pro vyslovilo 201 zákonodárců, 38 jich bylo proti. Zákon předložil ministr vnitra a předseda Ligy Matteo Salvini, který už v loňské předvolební kampani sliboval, že definici práva na sebeobranu v italském zákoníku rozšíří po vzoru Spojených států. Podle něj by neměli lidé, kteří na útočníka obrátí zbraň, v žádném případě čelit trestům.

„Právo občanů na sebeobranu je svaté,“ řekl Salvini. Zároveň odmítl kritiku, že se kvůli legitimizaci sebeobrany za jakýchkoli okolností budou v Itálii panovat poměry jako na „divokém Západě“.

„Existuje řada pochybností o tom, že tento zákon je v mnoha ohledech protiústavní,“ varovalo například Národní sdružení soudců (ANM). Podle jeho předsedy Franceska Minisciho zákon reálně žádné podstatnější změny nepřináší, v lidech však vzbuzuje falešný dojem, že nyní mohou na údajné zločince či lupiče beztrestně střílet.

Novela zákona mimo jiné také zvyšuje tresty za vloupání, narušení domovní svobody a krádež. Nově také ruší možnost, aby lidé, kteří v sebeobraně zraní útočníka, byli nuceni zaplatit mu bolestné.

 

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay

Go to TOP