Reakce Ústavního soudu na kauzu Mynář: Žádné kontakty

Ústavní soudci se podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského dohodli, že v živých kauzách bude nepřípustné, aby měli neformální kontakty s účastníky řízení. Ústavní soud tak reaguje na snahu kancléře prezidenta Vratislava Mynáře kontaktovat soudce zabývající se tématy, která Hrad zajímala.

Týdeník Respekt minulý týden napsal, že Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se dotýkají Pražského hradu a prezidenta Miloše Zemana. S ústavním soudcem Vojtěchem Šimíčkem probíral služební zákon, který prezident kritizoval, a případ Lesní správy Lány. Šimíček řekl Respektu, že Mynář na první schůzce naznačil, jaké rozhodnutí by se líbilo prezidentovi ve věci služebního zákona. Zároveň ale Šimíček odmítl, že by na něj schůzky měly vliv, a odkázal se na své hlasování. V obou případech Ústavní soud rozhodl v neprospěch Pražského hradu.

Rychetský Respektu řekl, že o kontaktech s Mynářem se dozvěděl až z redakce týdeníku. „Na výjezdním zasedání pléna ÚS, které dnes skončilo, bylo dohodnuto, že v tzv. živých kauzách nepovažuje Ústavní soud za přípustné kontakty či jinou komunikaci soudců – včetně ostatního odborného aparátu Ústavního soudu – s účastníky řízení mimo předepsanou procesní formu.“ Zjednodušeně to podle Respektu znamená, že podobné schůzky, o jaké se snažil Mynář, by neměly být napříště možné.

Týdeník minulý týden uvedl, že Mynář oslovil soudce i v jiných případech. Dopis s otázkou ve věci Plzeňské teplárenské adresoval bývalému předsedovi Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi. Ten označil skutečnost, že mu Mynář dotaz poslal, za zvláštní. Kancléř se prý snažil kontaktovat i ústavního soudce Jana Filipa v záležitosti zákona o střetu zájmu, takzvaného lex Babiš. Mynář loni volal také předsedovi Městského soudu v Praze Liboru Vávrovi, aby se ho zeptal na rozhodnutí o vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA.

Podle Mynáře není pravda, že by se soudce snažil ovlivňovat. Na schůzky s nimi chodil se Zemanovým vědomím, uvedl ve videu na webu Pražského hradu. Stejně jako při schůzkách s politiky či řediteli firem šlo podle kancléře o seznámení dotyčného se stanovisky, postoji a postupy prezidenta. Schůzky Mynáře se soudci ve věcech, které se dotýkají Hradu a Zemana, kritizují někteří zástupci opozice. Kancléř by podle nich měl ve funkci skončit. TOP 09 chce věc projednat ve Sněmovně.

Zdroj: ČTK

Go to TOP