Zřízení dětského ombudsmana sněmovní výbor podpořil, chce odklad účinnosti
Návrh na zřízení dětského ombudsmana podpořil sněmovní Petiční výbor, chce však odklad účinnosti vládní novely zákona č. 349/1999 Sb., o Veřejném ochránci práv. Dětský ombudsman by měl podle doporučení garančního výboru dohlížet na dodržování práv dětí od července příštího roku místo od původně předpokládaného ledna. Pozice má vzniknout podle předlohy v nynější Kanceláři veřejného ochránce práv.
Členové garančního Petičního výboru posuzovali celkem pětici pozměňovacích návrhů zpravodajky předlohy Heleny Válkové. Zástupce úřadu vlády Jan Kněžínek souhlasil za předkladatele novely jen s odkladem účinnosti, k dalším úpravám se postavil neutrálně. Výbor podpořil v souvislosti s momentální převahou opozičních členů i úpravu, podle níž by se zaměstnanec úřadu, který prověřuje veřejný ochránce práv, nemohl dovolávat mlčenlivosti.
Další trojici pozměňovacích návrhů Heleny Válkové s ohledem na rovnost zástupců koalice a opozice výbor nepodpořil. Týkaly se rozšíření pravomocí dětského ombudsmana v podávání žalob, složení hodnotící komise při výběru dětského ombudsmana a rozdělení pravomocí mezi veřejným ochráncem práv a jeho zástupcem.
Ke zřízení dětského ochránce práv Česko dlouhodobě nabádá Výbor pro práva dětí OSN na základě Úmluvy o právech dítěte. Úmluva začala v bývalém Československu platit v únoru 1991.
Činnost dětského ombudsmana se zaměří na ochranu dětí především podle Úmluvy. Vedle kontroly dodržování dětských práv by k jeho pravomocem patřila také vzdělávací činnost o právech dítěte, kontrola dodržování práv dětí i vstupování v pozici vedlejšího účastníka do některých typů soudních řízení, například opatrovnických. Novela zavádí model dvou samostatně působících ombudsmanů, dětský by tak fungoval vedle současného veřejného ochránce práv v rámci nynější kanceláře.
Dopady zřízení dětského ombudsmana na státní rozpočet zatím nejsou jasné. Zdůvodnění novely obsahuje čtyři varianty rozpočtových nároků od jednotek milionů korun do desítek milionů korun podle počtu nových zaměstnanců kanceláře, na čemž není shoda.
Veřejný ochránce práv bude nově podle předlohy vykonávat také úkoly národní lidskoprávní instituce. Činnost už ombudsman částečně obstarává, ale nikoli v plném rozsahu.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: canva.com