Senát zřejmě umožní předluženým lidem vyhlásit osobní bankrot
Senát asi umožní širšímu okruhu předlužených lidí vyhlásit osobní bankrot. Umožnit to má novela insolvenčního zákona, kterou dnes doporučil horní komoře schválit její ústavně právní výbor. Novela má mimo jiné zrušit nynější vstupní podmínku, podle níž musí být dlužník schopen uhradit v pěti letech aspoň 30 procent svých závazků.
Zmírnění podmínek by mělo víc umožnit předluženým lidem vrátit se zpět do obvyklého ekonomického života. Řada těchto lidí v exekucích totiž pracuje načerno, protože z oficiálního výdělku by jim při splácení závazků zbylo jen minimum peněz. Podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (ANO) novela otevře oddlužení desetitisícům lidí. Tím, že se zapojí do řádné ekonomiky, by mohlo přinést rozpočtu podle odhadů tři miliardy až deset miliard korun ročně, uvedl.
Předloha ve sněmovní verzi počítá se dvěma variantami oddlužení. První z nich předpokládá, že lidé splatí věřitelům za tři roky nejméně 60 procent svých dluhů. Kabinet původně navrhoval polovinu závazků. Ve druhé variantě by měli uhradit za pět let aspoň 30 procent dlužné částky. Pokud by zaplatili méně, o jejich oddlužení by rozhodoval soud. Soud by musel v takových případech uznat, že se dlužník o splacení dluhů pod dohledem insolvenčního správce snažil. Vstup do osobního bankrotu by byl navíc zamítnut, pokud by splátky stačily jen na měsíční asi tisícikorunovou odměnu insolvenčnímu správci.
Snazší oddlužení by mohli mít podle schválené verze novely senioři. Bez dluhů by mohli být už za tři roky. Takové oddlužení by ale mohli využít jen jednou.
Vládní novela obsahovala pětiletou variantu oddlužení s jinými parametry. Vedle ní kabinet ještě navrhoval variantu sedmiletého splácení, v níž by dlužník nemusel splatit věřitelům vůbec nic. Sedmiletou variantu poslanci vypustili.
„Tato novela insolvenčního zákona si zaslouží zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Původní předloha měla 63 novelizačních bodů. Schválená verze jich má 178. Je to vlastně jiná norma, než původní návrh. Unikátní je počet změn, ke kterým došlo v parlamentu. Proč? Až zde se zahájila odborná diskuse, kterou zanedbal dřívější ministr Pelikán. Jsem rád, že máme poslance schopné vést věcnou debatu, zpravodaje novely Jana Chvojku, poslance Patrika Nachera, Tat’ánu Malou, Marka Bendu, Marka Výborného a další. Svou zkušeností přispěl insolvenční soudce Zdeněk Strnad a dočkal jsem se i jednoho příjemného překvapení. Konstruktivního přístupu nového vedení ministerstva spravedlnosti, v čele s ministrem Janem Kněžínkem a jeho náměstkem Jeronýmem Tejcem. Novela ve své současné podobě je krokem správným směrem,“ dodal k právě doporučené novele člen představenstva ČAK JUDr. Michal Žižlavský, jehož specializací je právě insolvenční právo.
(ČTK + red. BA)