Zákon, který má zajistit zázemí pro zvoleného prezidenta, vláda podpořila

Zajistit zvolenému prezidentovi zázemí na dobu mezi volbami a nástupem do úřadu má novela zákon č. 114/1993 Sb., o Kanceláři prezidenta republiky (KPR), kterou na svém zasedání dne 20. března 2024 schválila vláda. Informoval o tom ministr pro legislativu Michal Šalomoun, který je předkladatelem novely. Předpis uloží KPR, aby zajišťovala záležitosti spojené s přípravou zvoleného prezidenta republiky na výkon úřadu a s jeho veřejnou činností.

 

Ministr Šalomoun v návrhu upozornil na to, že už dvakrát nastala situace, kdy byl zvolený nový prezident, zatímco dosluhující hlava státu ještě zastávala svůj úřad. Bylo to v roce 2013, kdy ve volbách 26. ledna zvítězil Miloš Zeman, funkční období tehdejšího prezidenta Václava Klause pak skončilo 7. března. Totéž se opakovalo loni, kdy byl 28. ledna zvolen Petr Pavel, na Hradě byl nicméně až do 8. března Zeman.

Pravomoci zvoleného prezidenta jsou v takové chvíli omezené, nebo spíše téměř žádné, stojí v návrhu. Zvolená hlava státu také nemá k dispozici žádné peníze, které by mohla v přechodném období příprav na převzetí úřadu použít. „Dosud takovéto situace nebyly systémově řešeny a nové zkušenosti po zvolení současného prezidenta potvrdily, že to je potřeba, tak jsme tuto věc promítli do novely,“ sdělil Michal Šalomoun.

Loni situaci pomohl vyřešit úřad vlády, který Petru Pavlovi poskytl bezplatně k využívání Hrzánský palác na pražských Hradčanech. Pavel tam pořádal schůzky, porady či tiskové konference. „Toto řešení však bylo pouze prozatímní a do jisté míry i nouzové, neboť žádný právní předpis nároky nově zvoleného prezidenta republiky na zabezpečení jeho činnosti předtím, než se oficiálně ujme výkonu svého úřadu, neupravuje,“ stojí v návrhu.

Předpis má do zákona vložit ustanovení, že KPR zajišťuje obstarávání věcí spojených s přípravou zvoleného prezidenta republiky na výkon úřadu a s jeho související veřejnou činností. Půjde například o zajištění protokolárních činností souvisejících se společenskými setkáními ku příležitosti jeho zvolení, schůzek a jednání s médii včetně tiskových konferencí nebo se zástupci jiných států.

KPR by měla zajistit také odpovídající pracovnu a jednací místnost. „Současně půjde například i o zajištění nezbytného občerstvení při všech zmíněných slavnostních příležitostech,“ stojí v návrhu. Náklady odhaduje návrh na jednorázovou částku do milionu korun.

 

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: vlada.cz

Go to TOP