Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman končí na státním zastupitelství

Bývalý nejvyšší státní zástupce JUDr. Pavel Zeman končí jako státní zástupce. Odchází z Nejvyššího státního zastupitelství, které v letech 2011 až 2021 vedl. Kdo bude jeho novým zaměstnavatelem, neuvedl. V minulosti byl Pavel Zeman zástupcem Česka v úřadu evropské justiční spolupráce Eurojust, kandidoval také na soudce Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu.

 

„Ano, je to pravda, končím úplně jako státní zástupce,“ řekl Pavel Zeman Deníku N. „Rezignaci jsem podal na konci ledna, rezignační doba je nyní dva měsíce, tedy únor a březen,“ dodal. Ke své budoucí práci uvedl jen to, že bude v Evropě. Nechtěl upřesnit, zda se jeho nové uplatnění bude týkat justice.

„Odchod jsem zvažoval už předtím, ale řekl jsem si, že se rozhodnu, když mi to v Haagu nevyjde. Už delší dobu se ke mně dostávaly pracovní nabídky,“ podotkl. Jako kandidáta na funkci soudce ICC v Haagu vláda Pavla Zemana schválila předloni v létě, místo ale nakonec nezískal.

Jednapadesátiletý Pavel Zeman působil jako žalobce nejprve na okresním i krajském státním zastupitelství v Plzni, poté nastoupil na Nejvyšší státní zastupitelství do Brna. Zástupcem Česka v Eurojustu se stal v roce 2004. O sedm let později se postavil do čela Nejvyššího státního zastupitelství, kde ho v roce 2021 vystřídal JUDr. Igor Stříž. Rezignaci na funkci nejvyššího státního zástupce zdůvodnil Pavel Zeman tlaky ze strany tehdejší ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešové.

 

Zdroj: ČTK
Foto: NSZ

Go to TOP