MZd navrhlo zařadit HHC do seznamu návykových látek

Do seznamu zakázaných návykových látek navrhlo Ministerstvo zdravotnictví (MZd) zařadit  hexahydrokanabinol (HHC), ale také hexahydrokanabinol-O-acetát (HHC-O) a tetrahydrokanabiforol (THCP). Vyplývá to z návrhu novely nařízení vlády č. 463/2013 Sb., o seznamech návykových látek, který by podle dřívějšího vyjádření ministra Vlastimila Válka měla ve středu projednat vláda. MZd se k rychlé regulaci rozhodlo kvůli množícím se hospitalizacím dětí či mladistvých po požití cukrovinek s HHC. Toxikologické středisko jich podle materiálu eviduje od června 2022 asi 170.

 

Hlavní problém podle materiálu v současnosti spočívá v prodeji potravin s obsahem těchto psychoaktivních látek. „Prodávají se ve formě gumových medvídků a lze je koupit i prostřednictvím prodejních automatů,“ uvedlo Ministerstvo zdravotnictví v předkládací zprávě.

„Účinek kanabinoidů začíná 30 minut až hodinu od požití látky, je zde tedy zpoždění účinku, proto dochází k intoxikacím. Uživatel si vezme například gumového medvídka s obsahem HHC a nepozoruje žádné účinky, tak si vezme za 10 minut dalšího a pak ještě dalšího, a tak dojde k předávkování,“ popisuje se v dokumentu.

Situace stran nadměrného užívání látky HHC a jejích derivátů se výrazně zhoršila na přelomu roku 2023 a 2024. Například v Karlovarském kraji se podle materiálu v lednu předávkovalo osm dětí a mladistvých, jedno dítě skončilo na JIP. V Plzni bylo za čtvrt roku hospitalizovaných 11 dětí. Lékaři evidují také tři dospělé na JIP, jedna žena musela být napojena na plicní ventilaci. U intoxikovaných se vyskytují poruchy vědomí, výkyvy nálad, agrese či nevolnosti.

Balíčky s cukrovinami nejsou oficiálně označené jako potraviny, nemusí tedy splňovat požadavky, které stát na jejich zdravotní bezpečnost klade. „Děti a mladiství užívají tyto látky zejména v podobě gumových medvídků, které se prodávají pod označením ‚sběratelské předměty‘,“ píše ministerstvo.

Látka HHC se vyrábí synteticky z kanabidiolu (CBD) nebo tetrahydrokanabinolu (THC). V malých koncentracích může tyto látky obsahovat i konopí včetně technického. „Byla u těchto látek stanovena výjimka pro případy, kdy jsou tyto látky obsaženy v rostlině technického konopí, technickém konopí, konopí extrakt a tinktura a přípravku z technického konopí v množství nižším než 0,3 procenta,“ uvádí materiál.

Nařízení vlády se seznamem návykových látek souvisí se zákonem o návykových látkách, seznam jich obsahuje zhruba 500. Zařazení HHC a THCP na tento seznam bylo policií doporučeno v roce 2022, v červenci 2023 ho navrhlo i MZd, vláda ale nesouhlasila. Ve středu se jím bude zabývat znovu. Kdy přesně začne zákaz platit, zatím není jasné. V návrhu je platnost následující den po vyhlášení, je třeba ale jeho notifikace Evropskou komisí.

Podobné látky by do budoucna měla regulovat novela zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách a změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů,, která zavádí novou kategorii psychoaktivních látek. Ty by podle návrhu, který v současné době projednává Poslanecká sněmovna, neměly být zcela zakázané, ale nemohly by se prodávat přes internet a dětem. Ve středu 14. února 2024 by se jím měla zabývat pracovní skupina předkladatelů návrhu a dalších odborníků.

 

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: canva.com

Go to TOP