KPMG posílil expert na restrukturalizace Lukáš Mikeska

Do transakčního týmu KPMG Česká republika nastoupil odborník na firemní restrukturalizace, korporátní finance a insolvence Mgr. Lukáš Mikeska, který má více než dvacetileté zkušenosti z různých rolí, mimo jiné z EY, Citibank a Clifford Chance. Úspěšně restrukturalizoval například aerolinky Smartwings. Podílel se také na rozvoji první české investice v Jižní Koreji.

 

Lukáš Mikeska zastává pozici Director v oddělení transakčního poradenství, které vede partner KPMG Igor Mesenský. „Můj tým patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším expertům na fúze a akvizice. V poradenství ohledně restrukturalizací a insolvencí jsme ale tolik zkušeností neměli. To se teď změnilo, takže jsme schopni poskytovat prvotřídní služby nejen při prodejích a nákupech, ale i transformacích, restrukturalizacích či úpadcích firem,“ uvedl Igor Mesenský.

„Nacházíme se v období nestability a zhoršené předvídatelnosti, české hospodářství je v recesi a vývoj technologií a cen energií mění celá odvětví. Pro majitele a manažery společností je klíčové mít realistický a nezaujatý náhled na budoucnost firmy a včas identifikovat případné hrozby. Naším úkolem je vyhodnotit rizika, najít nejvhodnější cestu ven z problémů a úspěšně provést podniky obdobím transformace,“ vysvětlil Lukáš Mikeska, který je spoluautorem komentáře k zákonu o preventivní restrukturalizaci, který vyšel ve vydavatelství Wolters Kluwer.

Zákon nabyl účinnosti loni v září. Preventivní restrukturalizace je zcela nový právní nástroj, který může pomoci podnikatelům v problémech předejít insolvenci. Konkrétní praxe preventivních restrukturalizací se teprve začíná rodit.

 

Lukáš Mikeska je členem Turnaround Management Association v Česku a na Slovensku. Pomohl například vyřešit bankovní dluhy jednoho slovenského výrobního závodu.

Od roku 2020 spoluřídil úspěšnou restrukturalizaci největších českých aerolinek Smartwings, které ochromila koronakrize. Restrukturalizace umožnila předejít insolvenci Smartwings.

Mikeska dosud působil v poradenské sekci společnosti EY, kde byl ředitelem v týmu zaměřeného na korporátní finance a restrukturalizace. Pracoval i jako viceprezident v kreditním oddělení české pobočky americké Citibank. Zkušenosti má rovněž z mezinárodní advokátní kanceláře Clifford Chance, kde se specializoval na korporátní právo.

Působil také ve vedení firmy, která vařila české pivo v Jižní Koreji. O tomto podnikání se psalo jako o první české investici na jihokorejském trhu.

Mgr. Mikeska je kvalifikovaným advokátem v České advokátní komoře. Titul MBA získal na britské Cranfield School of Management.

 

Zdroj: KPMG Česká republika
Foto: KPMG Česká republika

Go to TOP