Údaje o jednotlivcích v seznamu datových schránek nebudou asi veřejné

Senát asi schválí novelu zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, podle níž by už údaje o datových

Senát asi schválí novelu zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, podle níž by už údaje o datových schránkách fyzických osob a osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) nebyly automaticky veřejné. Doporučil mu to jeho Ústavně-právní výbor. Údaje by podle předlohy, pod níž je jako poslanec podepsán vicepremiér pro digitalizaci PhDr. Ivan Bartoš,  Ph.D., byly v seznamu nově zapisovány výhradně na základě individuální žádosti držitele datové schránky. Stejným postupem by pak bylo možné je opět vymazat. Senát se má návrhem zabývat ve středu 18. října 2023.

 

„V současné době je seznam veřejně dostupný a obsahuje i adresu,“ zdůvodnil návrh ministr Bartoš. Údaje o majitelích datových schránek jsou do veřejných seznamů dosud zapisovány automaticky. Jednotlivci z řad nepodnikajících fyzických osob mohou požádat o výmaz dat. Tento stav podle Bartoše nadměrně zasahuje do soukromí. „Zejména je možné zjistit v seznamu držitelů datových schránek adresu všech dotčených subjektů, což je nadbytečné a neproporcionální,“ uvedl.

Novela předpokládá, že by údaje o nepodnikajících, ale také o podnikajících fyzických osobách ze seznamu zmizely. Zapisovaly by se na žádost. „Schválením zákona dojde k zastavení zpracování a zveřejňování osobních údajů několika milionů fyzických osob, respektive bude nadále pokračovat jen s jejich výslovným souhlasem,“ uvedl vicepremiér ve zdůvodnění. Jeho novela má nabýt účinnosti do tří měsíců po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Nepodnikající fyzické osoby si dosud schránky mohou zřizovat dobrovolně. Ke konci března jich mělo datovou schránku téměř 700 000. Naopak povinně musí od letoška datovou schránku mít živnostníci, tedy OSVČ, stejně jako třeba spolky nebo nadace. Dohromady Ministerstvo vnitra zřídilo letos dva miliony povinných schránek. Celkově jich jsou více než čtyři miliony.

Kvůli povinnému zavedení datových schránek však řada podnikatelů ruší svou činnost. Ze statistik poradenské firmy Dun & Bradstreet vyplývá, že za první čtvrtletí letošního roku se rozhodlo ukončit živnost 178 000 podnikatelů. Je to víc než za poslední tři roky dohromady. „Hlavním spouštěcím impulzem pro ukončování podnikání se stalo povinné zavedení datových schránek,“ uvedla analytička firmy Petra Štěpánová.

 

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: MV

Go to TOP