Na Svatém Kopečku má vzniknout zařízení pro bývalé vězně

Na Svatém Kopečku u Olomouce se má od října tohoto roku otevřít zařízení pro propuštěné vězně. Zřídit jej hodlá křesťanský spolek Druhá míle, smyslem je připravit bývalé vězně během ročního pobytu a sociální rehabilitace na začlenění zpět do života. Zázemí najdou v areálu Arcibiskupských lesů a statků Olomouc ve Dvorského ulici. Pobývat zde budou pouze vybraní vězni, řekl k tomu předseda spolku Milan Vašek.

 

Nezisková organizace chce poskytnout během roku zázemí až 12 vybraným klientům, s nimiž budou její členové už několik měsíců před propuštěním v kontaktu. „Každý z nich by u nás měl strávit jeden rok a po této době by měl být připravený znovu se postavit na vlastní nohy,“ uvedl předseda spolku Druhá míle Milan Vašek. Službu chce s dalšími 15 kolegy postavit na pracovních kompetencích a klienty tak maximálně zapojit do pracovních činností v zahradě areálu arcibiskupských lesů, ale i na ostatních místech. „Chceme, aby čas věnovali aktivitám, které budou prospěšné pro místní obyvatele nebo třeba klienty nedalekého hospice, a zároveň jim pomohou osvojit si pracovní návyky a také zčásti uhradit svůj pobyt,“ uvedl Vašek.

Střechu nad hlavou by zde měli získat lidé, kteří si ve vězení odseděli delší tresty za těžké trestné činy. Zástupce spolku však ujišťuje, že není žádný důvod k obavám. „Jde o uzavřený objekt za vysokými zdmi. Půjde o centrum sociální rehabilitace, ne o azylový dům. Systém je nastaven tak, že když klient přichází do služby, už se s ním tři až šest měsíců předtím pracuje. Ten člověk je tipován, musí tam být vůle, uvědomění, přijmutí toho trestu. Máme například nulovou toleranci alkoholu. Ti lidé budou žít v křesťanské komunitě, kde budou muset pracovat,“ řekl předseda spolku. Doplnil, že vyloučeni jsou ve výběru lidé, kteří spáchali sexuální delikty, a s psychiatrickými diagnózami.

 

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: Michal Maňas/Wikimedia

Go to TOP