Poslanci se sejdou k rodičovské, náhradnímu výživnému či oddlužení

Poslance čeká v průběhu 73. (mimořádné) schůze, která bude zahájena v úterý 29. srpna dopoledne, úvodní debata o vládních návrzích na růst rodičovského příspěvku, na delší vyplácení náhradního výživného či na zkrácení doby oddlužení, resp. o novele zákona č. 588/2020 Sb., o náhradním výživném pro nezaopatřené dítě, o novele zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, zákona č. 73/2011 Sb., o Úřadu práce České republiky a o změně souvisejících zákonů, a zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, či o novele zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon). Věnovat se mají také například zdanění zisků velkých nadnárodních firem, změnám ve státní podpoře penzijního spoření a uzákonění energetických společenství.

 

Návrh programu první schůze po takzvaných parlamentních prázdninách čítá 12 bodů. Jde o 11 předloh v prvním čtení a o jednu ve druhém čtení, v němž už mohou zákonodárci předkládat pozměňovací návrhy. Do závěrečného schvalování by Poslanecká sněmovna měla posunout možnost podávání žádostí o přiznání důchodu také online.

„Všechny zákony by bylo možné věcně projednat bez problémů v úterý do večera. Je ale otázka, co se stane,“ řekl Mgr. Josef Cogan, člen organizačního výboru PS P ČR. Ve středu a ve čtvrtek se scházejí sněmovní výbory, které budou posuzovat například vládní konsolidační balíček.

Rodičovský příspěvek chce vláda zvýšit o 50 000 korun na 350 000 korun. Růst se má týkat dětí narozených od začátku příštího roku. Náhradní výživné by stát mohl dětem neplatičů vyplácet podle novely místo nejvýše dvou let až čtyři roky.

Doba oddlužení by se měla zkrátit podle vládního návrhu z nyní základních pěti let na tři roky pro všechny dlužníky. Oddlužení je jednou z možností řešení úpadku. Navrhované změny vycházejí z příslušné evropské směrnice a měly by proces zpřístupnit širšímu okruhu lidí, a to podnikatelů i spotřebitelů.

Možnost danit zisky velkých nadnárodních firem, které sídlí v zahraničí, ale působí i v Česku, by měl přinést zákon o dorovnávacích daních pro velké nadnárodní skupiny a velké vnitrostátní skupiny. Má zajistit jejich minimální patnáctiprocentní zdanění. Výnos pro státní rozpočet by mohl být až šest miliard korun.

Navrhované změny ve státní podpoře penzijního spoření spočívají zejména ve zvýšení prahu pro čerpání státního příspěvku i jeho maximální výše, u nových smluv se prodlouží minimální doba spoření z pěti na deset let. Debatu už vyvolal připojený záměr zpoplatnění předčasného splacení hypotéky mimo situace vymezené zákonem. Banky by mohly žádat po klientovi až dvě procenta z nesplacené jistiny.

Poslanci by měli na schůzi projednat také předlohu k omezení výpadků dostupnosti léků na českém trhu, zavedení automatické valorizace odměn členů obecních, městských a krajských zastupitelstev a snížení potřebné většiny hlasů akcionářů pro přeměny obchodních společností a družstev.

V návrhu programu je rovněž změna struktury řízení České správy sociální zabezpečení a poslanecký předpis o zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož hlavní činností je regulace přístupu k železnici.

 

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto:  canva.com

Go to TOP