Zpomalení valorizace penzí by měl Senát schvalovat za tři týdny

Zpomalení řádných lednových valorizací penzí a zpřísnění pravidel pro předčasné důchody bude Senát projednávat na schůzi, která se uskuteční zřejmě za tři týdny. Čas na to má do 27. srpna. Ještě předtím musí novelu posoudit senátní sociální výbor. Změny, jejichž schvalování ve sněmovně po tři jednací dny blokovala opozice, prosadili minulý týden poslanci vládní koalice, která má většinu i v horní parlamentní komoře.

 

Nová pravidla by podle vládních představ měla být zavedena většinou už od letošního září. Současné mimořádné valorizace, které nastávají při vyšším růstu cen, má podle nich nahradit dočasný přídavek. Změny jsou podle vlády nutné pro dlouhodobou udržitelnost důchodového systému a pro snižování zadlužení. Mají také zabránit opakování situace s vlnou odchodů do předčasného důchodu z loňského roku. Opozice vládě vytýkala šetření na penzistech, novelu zřejmě napadne u Ústavního soudu.

Naprostá většina změn v penzích by měla být účinná podle představ kabinetu od letošního září kromě jednoho ze čtyř parametrů zpřísnění podmínek pro předčasné důchody.

Prodloužení minimální doby hrazení odvodů o pět let na 40 let má vejít v účinnost o rok později. Předčasný důchod má být podle předlohy možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku místo nynějších až pěti let. Pobíraná částka se bude krátit víc než dosud a až do řádného termínu penze se nebude valorizovat zásluhová část důchodu.

Při pravidelných lednových valorizacích se penze nyní zvyšují inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by se měl brát v úvahu výhradně růst cen pro domácnosti důchodců. Započítávala by se třetina růstu reálných mezd.

Pokud by se ceny zvedly nejméně o pět procent od posledního přidání, důchodci dostanou stejně jako teď při mimořádné valorizaci víc peněz, ovšem nejdříve od července kalendářního roku. Pobírat budou podle novely vždy do konce roku přídavek a zvedne se jim i zásluhová část penze, ovšem prakticky rovněž dočasně. Růst se bude započítávat do běžného lednového navýšení. Mimořádné přidání se tak na rozdíl od nynějška nebude promítat do dalších valorizací. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměr bude podle novely odrážet 60 procent růstu cen.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP