Cenu ÚSTR získalo 21 laureátů, mezi nimi i advokát disidentů Milan Hulík
Ve čtvrtek 19. ledna 2023 se v Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní udílení cen Ústavu pro studium totalitních režimů za svobodu, demokracii a lidská práva. Ocenění výjimečným osobnostem za jejich občanské postoje a za následováníhodné počiny předal Ústav již počtrnácté. Cenu za rok 2022 převzalo celkem 21 lidí z České republiky a zahraničí, kteří se nebáli vystoupit proti nedemokratickým režimům nebo přispěli k lepšímu poznání historie, jedním z nich je i bývalý advokát JUDr. Milan Hulík, Ph.D.
Ústav pro studium totalitních režimů uděluje každoročně ceny ve třech kategoriích: za statečné občanské postoje v době nacistické okupace a komunistické diktatury, za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin a za následováníhodné počiny při hájení principů demokracie, svobody a lidských práv. V uplynulých 13 ročnících je obdrželo přes 150 osobností.
Cenu Václava Bendy za rok 2022 získalo deset osobností. Komise odborníků ocenila za statečné občanské postoje v době nacistické okupace a komunistické diktatury mimo jiné evangelického teologa, faráře Českobratrské církve evangelické a politického vězně Jana Duse a bývalého advokáta Milana Hulíka, který obhajoval třeba hudebníky ze skupiny The Plastic People of the Universe (se životním příběhem JUDr. Milana Hulíka se můžete seznámit v knize Advokáti proti totalitě autorů Petra Tomana a Ondřeje Šebesty, kterou vydala v roce 2019 ČAK nebo ZDE), Petra Uhla a další disidenty. Cenu si převzal rovněž vydavatel samizdatové literatury a ředitel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád. Knihovna nyní čítá přes 40 500 knih, a je tak největší sbírkou zakázaných a exilových knih, časopisů a dalších materiálů v Česku. Oceněním pojmenovaném po jednom z iniciátorů Charty 77 a politickém vězni Bendovi byli odměněni také novinářka a spisovatelka Lída Rakušanová, disident a vydavatel samizdatového časopisu Vokno František „Čuňas“ Stárek či bývalý místopředseda Konfederace politických vězňů Leo Žídek.
Třem osobnostem ÚSTR udělil cenu za následováníhodné počiny při hájení principů demokracie, svobody a lidských práv. Jejími držiteli se za rok 2022 stali Jiří Línek a manželé Daniela a Jan Řeřichovi. Línka Ústav vyznamenal za jeho snahu o zajištění pietního prostředí a zmapování osudů lidí pohřbených na Ďáblickém hřbitově v Praze. Řeřichovi získali ocenění za založení mezinárodního projektu Mene Tekel, který od roku 2007 přináší svědectví o totalitních režimech.
Cenu za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin získalo osm lidí. Patří k nim britská divadelní historička a spisovatelka Barbara Dayová a disident a šéfredaktor kulturních revuí Lettre internationale a Přítomnost Tomáš Vrba. Laureáty ocenění se stali také Sabina a Jan Kratochvilovi. Manželé v roce 2007 založili v Brně Muzeum českého, slovenského a rusínského exilu 20. století, uspořádali několik výstav s tematikou historie minulého století a vydali publikace, v nichž se věnují zejména boji lidí s totalitou.
Zdroj: ČTK
Foto: Senát P ČR