EP v reakci na homofobní vraždu v Bratislavě vyzval k boji proti nenávisti
Evropský parlament vyzval ve čtvrtek 20. října členské státy EU, aby bojovaly proti projevům nenávisti a vyšetřovaly a stíhaly zločiny z nenávisti vůči sexuálním menšinám. Unesení, které reaguje na nedávnou dvojnásobnou homofobní vraždu před bratislavským gaybarem Tepláreň, podpořilo 447 europoslanců 78 bylo proti a 45 se hlasování zdrželo.
Slovenská policie vyšetřuje střelbu v Bratislavě jako teroristický útok. Střelec z místa činu uprchl a později na jiném místě v Bratislavě spáchal podle dosavadních informací sebevraždu. Na sociální síti podle prokuratury před činem umístil manifest namířený proti členům komunity LGBT+ a také Židům.
Přijaté usnesení EP odsuzuje násilí a nenávist vůči „osobám na základě jejich pohlaví, sexuální orientace, genderové identity nebo vyjádření a pohlavních znaků na Slovensku i v EU“ a útok v Bratislavě označuje za zbabělý teroristický čin. Dokument zároveň vyzývá slovenskou vládu, aby učinila smysluplný pokrok v ochraně sexuálních menšin a zaujala „silný veřejný postoj“ proti porušování jejich práv.
Usnesení EP předcházela rozprava, na plénu ve Štrasburku vystoupil také český ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. Uvedl, že nynější české předsednictví EU vraždy v Bratislavě odsuzuje a zdůraznil, že „pro homofobii není nikde v Evropě místo“.
Europoslanci vyjádřili v usnesení solidaritu komunitě LGBT+ a ocenili reakci občanské společnosti na vraždy v Bratislavě. Znepokojení naopak dali najevo nad „častým používáním urážlivých, agresivních a homofobních výrazů vůči komunitě LGBTIQ+ na Slovensku, a to i ze strany bývalých a současných členů vlády“.
S odkazem na podobné zločiny z nenávisti v Bulharsku, Chorvatsku a Litvě jsou europoslanci také znepokojeni z beztrestnosti, s jakou v některých členských státech unie působí skupiny zaměřené proti sexuálním menšin.
EU by podle usnesení měla zahájit kampaně proti projevům nenávisti vůči sexuálním menšinám. Europoslanci rovněž vyzvali členské země k rozšíření seznamu trestných činů EU o projevy a trestné činy z nenávisti a apelovali na Polsko a Maďarsko, aby tento krok přestaly blokovat.
V reakci na tragickou událost na Slovensku vyzvali zástupci iniciativ a neziskových organizací zaměřených na práva LGBT+ komunity v České republice k větší ochraně LGBT+ komunity. Žádají po vládě a Parlamentu, aby přijaly konkrétní opatření na ochranu leseb, gayů, bi, trans, queer a intersex lidí. Ve výzvě „Společně proti nenávisti“, kterou v tomto týdnu představili, požadují novelizaci trestního zákoníku, urychlené schválení zákona o manželství pro všechny páry a přijetí legislativy, která zastaví kastrace trans lidí kvůli úřední změně pohlaví.
Výzvu již podepsalo 22 organizací, nyní se otevřela i veřejnosti. Lidé mohou dokument nalézt a připojit se k němu na webové adrese www.spolecneprotinenavisti.cz.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com