Právníci z oboru trestního práva v Anglii a Walesu stávkují za růst odměn
Právníci se specializací na trestní právo v Anglii a Walesu zahájili v pondělí 27. června stávku, aby vyjádřili nespokojenost s výší odměn za právní pomoc. Účastníci stávky podle britských médií tvrdí, že za slyšení u soudu po započtení času na cestu a na přípravu nepobírají ani minimální mzdu. Upozorňují také na časté odchody mladých lidí z oboru.
Právníci odění do svých pracovních úborů, tedy dlouhých černých plášťů a v šedivých parukách, se sešli například v blízkosti budovy soudu v Manchesteru, Bristolu nebo Birminghamu. Nesli cedule s nápisy „spravedlivá odměna za spravedlivé procesy“ nebo „zachraňte britskou justici“.
Právníci nebo státní zástupci, kteří se v britském právním systému nazývají barristers, projednávají případy u soudu. Právě oni teď stávkují. Kromě toho existují také advokáti, kteří svým klientům radí pouze mimo soud, uvedla agentura DPA.
Během stávky nebudou právníci, kteří zastupují klienty u vyšších soudů, přijímat nové případy ani přebírat práci za své kolegy, jejichž případy se nepřiměřeně protahují. Asociace advokátů činných v trestním právu (CBA) uvedla, že stávku v interním hlasování podpořilo 81,5 procenta z více než 2000 členů.
Příjmy se podle CBA za posledních 20 let snížily téměř o 30 procent a specializovaní trestní advokáti dosahují v prvních třech letech praxe průměrného ročního příjmu po odečtení nákladů 12 200 liber (351 000 Kč). Téměř 40 procent juniorních právníků z oboru z pozice do roka od nástupu odešlo, uvádí předseda CBA Jo Sidhu. Soudci loni museli na poslední chvíli odročit 567 procesů, protože nebyl k dispozici žádný žalobce ani obhájce, uvedl Sidhu.
Vládní poradci sice nabídli zvýšení odměn o 15 procent, stávkující to ale považují za nedostatečné. Růst by se totiž netýkal téměř 58 000 nevyřízených případů, a reálně by se tak projevil nejdříve na konci roku 2023.
Ministr spravedlnosti Dominic Raab uvedl, že stávky jsou politováníhodné a „pouze oddálí spravedlnost pro oběti“. Stávkující vyzval, aby souhlasili se zvýšením platů o 15 procent. Právníci, kteří pracují v jiných oblastech, jako je soukromé právo obchodních společností, si už od prvních let kariéry vydělají zhruba 100 000 liber ročně, uvádí BBC.
Stávky, které začaly 27. června, zřejmě potrvají čtyři týdny. Každý týden se přitom prodlouží o jeden den, a to až do pětidenní stávky od pondělí 18. července do pátku 22. července.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com