Senát umožnil roční odklad fungování Nejvyššího stavebního úřadu

Senátoři umožnili roční odklad fungování Nejvyššího stavebního úřadu a krajských stavebních úřadů. Tyto státní úřady by měly podle loni přijatého stavebního zákona začít fungovat v polovině příštího roku a nahradit nynější obecní stavební úřady. Vládní koalice chce část obecních stavebních úřadů další novelou zachovat, což se stalo předmětem kritiky některých senátorů. Žádali zachování stávající sítě stavebních úřadů alespoň do digitalizace stavebního řízení.

 

Senát novelu stavebního zákona přímo neschválil, chyběly k tomu dva hlasy. Senátoři měli pochybnosti o tom, zda se odklad dostatečně promítne i do navazujících předpisů. Kritikům také vadilo to, že novela odkládá vznik Nejvyššího stavebního úřadu, který právně vznikl už na začátku roku.

Zamítnutí ani úpravy novely žádný ze senátorů nenavrhoval. Novelu tak ve shodě s Ústavou dostane k podpisu prezident po uplynutí měsíční lhůty, kterou Senát na projednávání zákonů má.

Novela počítá s tím, že od poloviny příštího roku začne fungovat pouze Specializovaný a odvolací stavební úřad. Bude mít na starosti velké infrastrukturní stavby, například dálnice, celostátní železnice nebo elektrárny. Ostatní stavby budou až do 30. června 2024 podléhat povolování podle dosavadních předpisů. O půl roku na 1. ledna 2024 se novelou odkládá digitalizace stavebního řízení, původní termín není možné podle Ministerstva pro místní rozvoj stihnout.

Současná vláda připravuje věcnou změnu nového stavebního zákona, která kromě jiného zachovává část stavebních úřadů pod obcemi. Tato novela by po vypořádání připomínek měla být předložena vládě do konce června. Ministerstvo pro místní rozvoj předpokládá, že by ji Poslanecká sněmovna mohla začít projednávat na podzim. Koalice se zatím dohodla, že by mělo fungovat 371 stavebních úřadů převážně v rámci krajských úřadů a obcí s rozšířenou působností, zatímco 244 stavebních úřadů by bylo od poloviny příštího roku zrušeno.

Nový stavební zákon se připravoval řadu let. Vláda si od něj slibovala hlavně rychlejší stavební řízení díky dodržování stanovených lhůt. Zákon má převést všechny dosavadní stavební úřady od obcí pod stát a vytvořit státní stavební správu. Podle bývalé ministryně pro místní rozvoj Ing. Kláry Dostálové by územní pracoviště stavebních úřadů zůstala tam, kde jsou nyní, jako detašovaná pracoviště. Naopak podle vládní koalice by stavební zákon způsobil rozvrat stavebního řízení a vzdálil stavební úřady občanům.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

 

Go to TOP