Vláda chystá předpisy kvůli uprchlíkům, vnitro předloží návrh příští týden

Vláda na svém nočním mimořádném jednání dne 3. března 2022 vypracovala harmonogram přípravy předpisů kvůli pomoci lidem z Ukrajiny, kteří utíkají do Česka kvůli ruské vojenské invazi do jejich vlasti. Uvedl to premiér prof. PhD. Petr Fiala, Ph.D., LL.M. Ministr vnitra Mgr. Bc. Vít Rakušan předloží příští týden návrh mimořádné ochrany uprchlíků podle dohody ministrů vnitra států Evropské unie.

 

Premiér Fiala řekl, že vláda vyslechla podrobnou informaci příslušných orgánů a zpravodajských služeb o dalších scénářích vývoje konfliktu na Ukrajině. „Také jsme diskutovali o dalším harmonogramu kroků, jízdním řádu příprav předpisů, které jsou nezbytné pro to, abychom mohli pomoci lidem, kteří utíkají před válkou do ČR,“ uvedl Petr Fiala. Vláda podle něj má připravené jednotlivé kroky a scénáře a bude podle nich postupovat.

Ministerstvo vnitra bude příští týden vlastním předpisem reagovat na dohodu ministrů zemí EU na dočasném zavedení mimořádné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny. Státy podle ní Ukrajincům nejméně na rok zajistí přístup k práci, vzdělání či sociální podpoře. Mimořádná pravidla, která mají usnadnit situaci Ukrajincům i azylovým úřadům členských zemí, unie využije poprvé ve své historii.

Ministr Rakušan novinářům sdělil, že jednoduchá dočasná ochrana by měla po dobu krize umožňovat uprchlíkům přístup k zaměstnání či sociálnímu a zdravotnímu systému. „Implementace může být upravena národní legislativou, to není žádný diktát,“ dodal Vít Rakušan.

Bez úpravy by mohlo hrozit ochromení činnosti některých úřadů. Do Česka nyní totiž přichází asi 5000 cizinců denně, což před měsícem odpovídalo měsíčnímu úhrnu.

 

Uprchlíci z Ukrajiny by mohli dostávat humanitární dávku 5000 korun na pokrytí potřeb. Příchozí v nouzi by ji mohli pobírat opakovaně, a to až po dobu dalších tří měsíců. Domácnosti, které běžence ubytovaly, by mohly získat od státu příspěvek na náklady. Na ubytovanou osobu by měsíčně mohl činit 1000 korun, nejvýš ale 5000 korun. Vyplývá to z návrhu zákona s opatřeními kvůli ruské invazi na Ukrajinu, který na svém webu zveřejnila dne 4. března vláda.

Navrhovaný předpis, který předkládá Ministerstvo vnitra, obsahuje úpravu pravidel víz pro uprchlíky. Zmiňuje takzvaná víza ke strpění a dočasnou ochranu. Týká se i zdravotního pojištění, přístupu na trh práce, poskytování dávek a školní docházky. Zákon označil již dříve ministr vnitra Vít Rakušan za „lex Ukrajina“.

Podle návrhu zákona by humanitární dávka 5000 korun byla pro všechny, kteří se do Česka dostali po 24. únoru po začátku ruské invaze. Měla by pokrýt základní potřeby. „Navrhuje se, aby první dávka ve výši 5000 korun byla poskytnuta automaticky, v návaznosti na vydání povolení k pobytu,“ uvedli autoři předpisu v podkladech. Uprchlíci bez majetku a peněz by mohli podporu získat opakovaně. Pobírat by ji mohli pak ještě až další tři měsíce. Museli by o ni požádat krajské úřady práce. Ministr práce Marian Jurečka částku po jednání vlády neupřesnil. Řekl jen, že vzhledem ke stavu rozpočtu bude „poměrně střízlivá“. Dodal, že se legislativní úprava dokončuje. Může se tedy ještě změnit.

Humanitární dávky by se měly podle navrhovaného zákona vyplácet za období do konce května, poté by už lidé mohli mít přístup k běžným dávkám v hmotné nouzi. Dobu vyplácení i částku by vláda mohla případně podle vývoje situace upravit. Podle podkladů k zákonu by odhadované výdaje mohly činit asi tři miliardy korun, pokud by dorazilo 200 000 uprchlíků.

Lidé, kteří u sebe zdarma ubytovali uprchlíky aspoň na týden, by mohli podle návrhu získat „příspěvek pro solidární domácnost“. Podpora by se poskytla za měsíce březen až květen. Na osobu by činila 1000 korun za měsíc, nejvýš ale 5000 korun. Ubytovatel by mohl o příspěvek požádat krajský úřad práce. Pokud by se podle autorů zapojilo na čtvrt roku 10 000 ubytovatelů a měli plnou částku, výdaje by dosáhly 150 milionů korun.

Ministr Jurečka řekl, že česká strana bude v EU vyjednávat o možnosti vyplácet humanitární dávky aspoň z části z evropských peněz. „Státy střední a východní Evropy budou čelit největšímu náporu. Pomoci uprchlíkům musíme. Zároveň ale potřebujeme solidaritu ostatních,“ řekl po jednání vlády Marian Jurečka.

Podle vládního plánu by se návrh měl projednat ve sněmovně zrychleně v legislativní nouzi.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP