Akce Europolu zastavila činnost VPNLab, kterou využívali kyberzločinci

Vyšetřovatelé z deseti zemí, včetně České republiky, v rámci mezinárodní operace přerušili činnost poskytovatele takzvané virtuální privátní sítě VPNLab.net, která zajišťovala anonymitu zločinců na internetu. Europol informoval o tom, že zabavil 15 serverů provozovaných týmem VPNLab v Německu, Nizozemsku, Kanadě, Česku, Francii, Maďarsku, Lotyšsku, USA, na Ukrajině a ve Spojeném království.

 

Účastníci této sítě využívali služby VPNLab.net k závažným kybernetickým zločinům. VPN nabízí uživatelům možnost vzájemné komunikace, aniž by do ní měli možnost nahlédnout lidé zvenčí. Uživatelům umožňuje i přístup k blokovaným soukromým internetovým stránkám. Zločinci však tuto službu využívají také k tomu, aby na internetu nezanechali žádné stopy.

Koordinovanou mezinárodní akci v rámci bezpečnostního rámce EMPACT Kyberkriminalita – útoky proti informačním systémům, která se uskutečnila 17. ledna 2022, vedlo hannoverské policejní oddělení. Na případu se podílel i Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v USA, vyšetřovatelé v Británii či na Ukrajině a za ČR to byla Sekce pro počítačovou kriminalitu – NOCA.

Podle Europolu existovala služba VPNLab.net od roku 2008 a byla „oblíbená zejména u kyberzločinců“, protože nabízela také duální VPN se servery v několika zemích. „Mohli ji využívat k páchání trestné činnosti, aniž by se obávali, že je úřady odhalí,“ uvedl Europol v prohlášení.

Při vyšetřování bylo zjištěno, že více než sto podniků bylo ohroženo závažnými kybernetickými útoky, kterým se tak podařilo zabránit.

„Akce prováděné v rámci tohoto vyšetřování jasně ukazují, že zločincům docházejí způsoby, jak skrýt své stopy online. Každé vyšetřování, které provádíme, informuje další a získané informace o potenciálních obětech znamenají, že jsme mohli předejít několika závažným kybernetickým útokům a narušení dat,“ uvedl vedoucí Evropského centra pro boj proti kyberkriminalitě Edvardas Šileris.


Zdroj: Europol; ČTK
Foto: europol.europa.eu

 

Go to TOP