Podle italské Státní rady lékaři nemohou odmítnout vakcínu proti covidu

Italská Státní rada (na snímku), která sídlí v Římě a má v Itálii roli Nejvyššího správního soudu, rozhodla, že lékaři nemohou odmítnout vakcínu proti covidu-19. Zamítla tak stížnost lékaře z kraje Abruzzo, který se odmítl nechat očkovat proti covidu-19, přitom v Itálii je toto očkování zdravotníků povinné od června.

 

Státní rada svůj verdikt zdůvodnila mimo jiné tím, že lékařovy pochybnosti stran vakcíny byly vyvráceny a vědecká data ukazují, že výhody vakcíny proti covidu „jasně převažují“.

„Zdravotníci mají podle zákona a také podle Hippokratovy přísahy léčit nemocné a nesmí zvyšovat riziko nákazy pacienta,“ uvedl Nejvyšší správní soud. Zdůraznil, že „primární je právo na zdraví“.

Italská vláda už v dubnu schválila zákon, který zdravotníkům ukládá povinnost nechat se očkovat proti covidu-19. Zákon poté schválil parlament a v červnu norma vstoupila v platnost. Povinné očkování zdravotníků proti covidu-19 platí v Evropě například i v Řecku, Maďarsku či ve Francii.

Minulý měsíc italská vláda schválila dekret, který rozšiřuje povinné očkování proti covidu-19 na další profesní skupiny. Od 15. prosince by ho měli mít i všichni zaměstnanci škol, vojáci či policisté.

V Itálii jsou plně očkovány proti covidu-19 asi tři čtvrtiny obyvatel, lidem starším 40 let a některým profesním skupinám je tam doporučena třetí dávka v případě dvou dávkových vakcín. Tento týden místní lékový regulátor AIFA schválil očkování proti covidu-19 i pro děti od pěti do 11 let, s nímž se v Itálii začne od 16. prosince.

Zdroj: ČTK
Foto: it.wikipedia.org; canva.com

Go to TOP