MSp předložilo vládě návrh zákona o hromadném řízení stejný jako loni

Ministerstvo spravedlnosti předložilo vládě návrh zákona o hromadném řízení ve zcela totožném znění, v jakém ho kabinet už jednou schválil. Uvedl to mluvčí ministerstva Mgr. Vladimír Řepka. Návrh zavádí možnost podat hromadnou žalobu u spotřebitelských sporů a premiér jej chce po pátečním projednání znovu poslat do Sněmovny v souvislosti s ukončením činnosti energetické společnosti Bohemia Energy.

 

Zavedení hromadných žalob slíbila vláda Andreje Babiše v programovém prohlášení. Jejich podstatou je to, že umožňují různým lidem uplatnit stejné nebo podobné nároky v jediném soudním řízení. Takové nároky obvykle samostatně nedosahují vysoké výše, a lidé je proto individuálně nevymáhají, protože částka vynaložená na soudní řízení by byla výrazně vyšší. Podle ministerstva novinka výrazně ulehčí soudům, zrychlí soudní řízení a jejich účastníkům ušetří náklady.

Princip hromadných žalob má ale i řadu kritiků, kteří se obávají jeho zneužití. Podle nich například hrozí to, že se objeví spekulanti, kteří budou skupovat pohledávky poškozených.

Vláda předložila Sněmovně návrh zákona o hromadném řízení loni v březnu. Koncem letošního ledna přerušili poslanci projednávání předlohy v úvodním kole a už se k němu nevrátili. Zavedení hromadné žaloby má nyní podporu lidovců z koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) i Pirátů, podle nichž jde o moderní druh soudního řízení. Návrh v podobě, který nyní projedná dosluhující vláda, ale většinovou podporu v nové dolní komoře patrně nenajde. Převahu v ní budou mít poslanci koalic Spolu a Pirátů se Starosty, které debatují o vytvoření nového kabinetu.

Podle právníka Mgr. Jana Eisenreicha ze společnosti LitFin, která nabídla zákazníkům BE právní zastupování, je podle českého právního řádu nyní zapotřebí uplatňovat nároky klientů jednotlivě. Soud ale může různá řízení, v nichž jde o stejnou věc, spojit v jedno, a tím vytvořit de facto stav, kdy projednává „hromadnou žalobu“.

Společnost na nové poslance apelovala, aby zákon o hromadných žalobách podpořili. „I když má zákon své nedostatky, tak je jeho schválení v režimu legislativní nouze pro malé zákazníky Bohemia Energy důležité. Protože se jedná o procesní předpis, není ohrožen takzvaným zákazem retroaktivity. Bude-li přijat, budou jistě zákazníci Bohemia Energy jeho prvními beneficienty,“ uvedla společnost v prohlášení a upozornila na to, že smlouvy Bohemia Energy zakazují postupování pohledávek. „To není problém u velkých klientů, ale malým to prakticky znemožňuje, aby se stali součástí skupinového uplatňování práv. Nebude-li tedy zákon o skupinových žalobách schválen, budou tito spotřebitelé prakticky zbaveni příležitosti podílet se na skupinovém uplatňování svých nároků, protože náklady individuálního uplatnění nároků jsou tak vysoké, že se nikomu nevyplatí.“

Hromadné žaloby je možné podávat ve většině evropských států, přičemž se týkají nejen nároků, které vzniknou spotřebitelům nekalým či protiprávním jednáním podnikatelů, ale lze jimi vznést i nároky vzešlé z porušení práva životního prostředí nebo z pracovněprávních vztahů.

Návrh zákona o hromadném řízení je na programu jednání vlády zítra, 5. listopadu.

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP