Nejvyšší státní zástupce JUDr. Pavel Zeman se vzdal funkce

Nejvyšší státní zástupce JUDr. Pavel Zeman se vzdal funkce, jeho mandát zanikne k 30. červnu 2021. Novinářům to po zasedání vlády v pátek

Nejvyšší státní zástupce JUDr. Pavel Zeman se vzdal funkce, jeho mandát zanikne k 30. červnu 2021. Po zasedání vlády to v pátek 14. května sdělil vicepremiér doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA, s tím, že vláda vzala Zemanovo rozhodnutí na vědomí. Pavel Zeman svůj krok oznámil dopisem, ve funkci skončí po deseti a půl letech. Ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešová minulý týden hovořila v médiích o svém záměru podat na Zemana kárnou žalobu. Nyní uvedla, že ji Zemanovo rozhodnutí překvapilo, ale respektuje ho. Jméno jeho nástupce sdělí až později.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na tiskové konferenci v Brně uvedl, že pociťuje v poslední době tlak ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešové. Řekl, že odrážení tlaku a řešení půtek mu bralo čas a sílu na práci. Tlaky ze strany ministryně spravedlnosti uvedl jako hlavní důvod své oznámené rezignace k 30. červnu. Poté zůstane jako řadový žalobce na Nejvyšším státním zastupitelství.  „Teprve následně budu přemýšlet o dalších krocích, pevný plán nemám,“ řekl Pavel Zeman.

Odchod prý zvažoval už dřív, ve funkci ale zůstával také kvůli vyšetřování kauzy Vrbětice, tedy výbuchu muničních skladů s možným podílem ruských tajných služeb. „Nyní už je kauza zveřejněná, nemám obavu z toho, že by se nevyšetřila, pracuje na ní dozorový státní zástupce,“ dodal JUDr. Zeman. Nejvyšší státní zástupce Zeman věří, že bude státní zastupitelství nadále pracovat tak, jako pod jeho vedením deset let, tedy nezávisle.

„Rezignace Pavla Zemana na funkci nejvyššího státního zástupce pro mě byla překvapením. Dozvěděla jsem se o ní dnes ráno, 14. května 2021, z Úřadu vlády. Nicméně jeho rozhodnutí respektuji. Vzhledem k tomu, že jsem rezignaci nejvyššího státního zástupce neočekávala, a nebyla doručena na Ministerstvo spravedlnosti, navíc Pavel Zeman do 30. června 2021 zůstává ve funkci, jméno jeho nástupce s ohledem na výše uvedené sdělím až následně, “ uvedla k rezignaci Pavla Zemana  ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešová.

Načasování rezignace nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana považuje prezident Unie státních zástupců JUDr. Jan Lata, Ph.D., s odhledem na nestabilní společenskou a politickou situaci za nešťastné. Uvedl to v prohlášení, které unie zveřejnila na svých stránkách. Se Zemanovou érou podle Laty zůstane spojeno posílení důvěryhodnosti i sebevědomí státního zastupitelství.

„Pavel Zeman strávil ve funkci nejvyššího státního zástupce nejdéle ze všech, více než deset let. S jeho érou zůstane spojeno výrazné posílení důvěryhodnosti i sebevědomí státního zastupitelství a za to mu patří poděkování. S ohledem na současnou nestabilní společenskou a politickou situaci však načasování jeho rezignace nepovažuji za šťastné,“ uvedl Lata.

Pokud vláda do 30. června neurčí nového šéfa žalobců, povede Nejvyšší státní zastupitelství Zemanův první náměstek JUDr. Igor Stříž. Nový nejvyšší státní zástupce by měl být podle Zemana nejlépe nějaký současný žalobce, nikoliv člověk zvenku.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se podle pražské vrchní státní zástupkyně JUDr. Lenky Bradáčové výrazně zasloužil o emancipovanou a profesionální veřejnou žalobu v České republice. „Rezignaci pana nejvyššího státního zástupce beru na vědomí, avšak považuji za nutné dodat, že tlaku se nemá ustupovat,“ uvedla Bradáčová.

Ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešová považuje zdůvodnění rezignace nejvyššího státního zástupce JUDr. Pavla Zemana za zjednodušující a poněkud laciné. Nejvyšší státní zástupce by podle ní měl konkretizovat politické tlaky, pokud o nich hovoří. „Za sebe mohu říct, že jsem do práce státních zástupců nikdy nezasahovala a žádných tlaků z mé strany vůči jeho osobě si nejsem vědoma,“ dodala Benešová.

Ministryně trvá na tom, že státním zastupitelstvím nezasahuje do práce. Také řekla, že nového nejvyššího státního zástupce chce navrhnout vládě co nejdříve, neměl by to být bývalý, ani současný politik. Nevyhoví návrhům opozice, která vyzývá kabinet, aby jmenování nového nejvyššího státního zástupce nechal až na vládu, která vzejde z říjnových sněmovních voleb. „Soustava státního zastupitelství musí fungovat,“ řekla ministryně Benešová.

Zemanova odchodu lituje předseda Ústavního soudu JUDr. Pavel Rychetský, dr. h. c., jeho práce si velmi vážil. Zemanovu práci ocenil také předseda Nejvyššího soudu JUDr. Petr Angyalossy, Ph.D., nebo předseda trestního kolegia NS JUDr. František Púry, Ph.D., „Myslím, že jako dosud nejdéle sloužící nejvyšší státní zástupce si zaslouží poděkování za své úspěšné působení v této významné funkci. Nám všem bych pak přál, aby se co nejdříve našla plnohodnotná náhrada za něj, která by byla v čele státního zastupitelství podobně výraznou osobností,“ napsal František Púry.


JUDr. Pavel Zeman stojí v čele NSZ od roku 2011

JUDr. Pavel Zeman se narodil 18. listopadu 1972 v Plzni, vystudoval fakulty právnickou (obor právo) a filozofickou (obor politologie) na Univerzitě Karlově v Praze. V letech 1998 až 2001 působil jako právní čekatel Okresního státního zastupitelství Plzeň-město, po jmenování státním zástupcem v roce 2001 působil na Okresním i Krajském státním zastupitelství v Plzni, poté nastoupil na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) v Brně do jeho mezinárodním odboru; v letech 2004-2011 byl prvním zástupcem ČR u Eurojustu (instituce Evropské unie pro právní spolupráci se sídlem v nizozemském Haagu), byl zároveň nejmladším zástupcem v této právní organizaci ze všech členských zemí; od 1. ledna 2011 je nejvyšším státním zástupcem (jmenován byl 27. října 2010), kdy nahradil Renatu Veseckou.

– Možnosti zrušit rozhodnutí níže postaveného žalobce o zastavení stíhání Pavel Zeman využil jen v několika procentech případů, při posuzování využití tohoto mimořádného kasačního oprávnění „vždy zvažuje i účelnost takového rozhodnutí pro další řízení a postavení obviněného“. Například V roce 2018 dostal Zeman k přezkoumání 1007 usnesení a zrušil jich 35, o rok dříve do bylo 32 z 1047 zkoumaných.

– Pavel Zeman se specializuje na legislativu, analytiku a metodiku a mezinárodní justiční spolupráci v trestních věcech.

– Jako český člen Eurojustu se podílel například na zatčení a předání Barbory Škrlové, jedné z obviněných v kauze týrání chlapců z Kuřimi. Spolupracoval také při zadržení uprchlého odsouzeného vraha Romana Čabrady ve Francii.

– K nejdiskutovanějším Zemanovým krokům ve funkci nejvyššího státního zástupce patřil návrh na odvolání Vlastimila Rampuly z funkce vrchního státního zástupce v Praze v roce 2011 (o Rampulovi se tehdy v médiích opakovaně hovořilo v souvislosti s údajným „zametáním“ některých politicky citlivých kauz). Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Rampulu odvolal, v médiích se pak objevily informace, že tento krok velmi zhoršil vztahy mezi Pospíšilem a premiérem Petrem Nečasem. Zeman také navrhl jmenovat do funkce vrchní státní zástupkyně v Praze ústeckou krajskou státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Ministr Pospíšil byl před jejím jmenováním odvolán z funkce. Spekulovalo se o tom, že právě chystané jmenování Bradáčové bylo důvodem Pospíšilova konce na Ministerstvu spravedlnosti. Nově jmenovaný ministr spravedlnosti Pavel Blažek Bradáčovou do funkce jmenoval.

– Po rezignaci ministra spravedlnosti Jana Kněžínka v roce 2019 Zeman České televizi řekl, že se nebojí svého případného odvolání, před kterým varovali někteří zástupci opozice. Zeman řekl, že státní zastupitelství podle něj funguje dobře a pod jeho vedením prokázalo, že všem měří stejným metrem. „Přestože mě vláda může odvolat na návrh ministra takzvaně bez důvodu, tak si dokážu těžko představit, že by to v současné době snad udělali. To by postrádalo nějaký trošku demokratický prvek,“ podotkl Zeman.

– Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a další obviněné v Kauze Čapí hnízdo, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

– Loni v červenci oznámil, že nepodá správní žalobu proti rozhodnutí Středočeského krajského úřadu ohledně údajného střetu zájmů premiéra Babiše kvůli vlastnictví médií, protože k tomu neshledal závažný veřejný zájem.

– V posledních měsících vzbudila pozornost zejména jeho vyjádření v kauze Vrbětice. Například 6. května řekl, že si v souvislosti s vyšetřováním kauzy Vrbětice není vědom žádného pochybení ani překročení svých kompetencí při veřejném vystupování. Doplnil, že o záměru ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešové podat na něj kárnou žalobu se dozvěděl pouze z médií. Benešové vadilo i to, že a jakým způsobem informoval o kauze výbuchů ve Vrběticích, která vyvolala diplomatickou roztržku s Ruskem. Podle ní tak zasahoval do věci, ve které nevykonává dozor ani dohled. V tomto ohledu se ale Zemana zastal jak premiér Andrej Babiš, tak i šéf dozorového Krajského státního zastupitelství v Brně.

– Loni v říjnu se Zeman přihlásil do výběrového řízení na soudce Evropského soudu pro lidská práva (ESLP).


Zdroj: ČTK
Foto: archiv redakce AD

Go to TOP