Skupina senátorů napadla u ÚS opatření vlády pro maloobchodní prodej

Skupina 63 senátorů podala v sobotu 21. listopadu 2020 u Ústavního soudu ústavní stížnost, v níž napadla vládní opatření týkající se maloobchodního prodeje zavedená v souvislosti s pandemií onemocnění Covid-19. Opatření by podle nich měla být zrušena, protože jsou diskriminační a znamenají likvidaci menších prodejen a podnikatelů. Senátoři v ústavní stížnosti poukazují především na nejasnosti ohledně toho, proč některé malé podniky musejí zůstat zavřené, zatímco jiné mají výjimku.

 

Senátoři požádali Ústavní soud o přednostní projednání jejich podání. Reagují mimo jiné na nedávné usnesení vlády ČR č. 1192 ze dne 16. listopadu 2020 omezující počet lidí v prodejnách podle provozní plochy, které však neumožnilo znovuotevření menších provozoven. „Malé provozovny mohou zcela bez problému regulovat počet osob na prodejně a zajistit dodržování rozestupů před prodejnou. Došlo by tak k většímu rozptýlení nakupujících, ti by se nekoncentrovali před hypermarkety, které mohly zůstat otevřené a prodávají i sortiment uzavřených prodejen,“ uvedl senátor Ing. Lukáš Wagenknecht, který podání inicioval.

Senátorům tak vadí, že obchody s obuví, oblečením, hračkami, elektrospotřebiči, papírnickým sortimentem nebo sportovními potřebami musejí být zavřené, ale stejné zboží je možné prodávat ve velkých hypermarketech. „Podání k Ústavnímu soudu tak poukazuje na nepodložené omezování základních práv podnikatelů, kdy není zřejmé, zda jeho dopady vedou k cílům nejasně definovaným vládou,“ uvedl Senát v tiskové zprávě.

Vládu tím, aby do dneška zajistila ukončení diskriminace českých obchodníků proti velkým nadnárodním řetězcům, v minulém týdnu pověřila Sněmovna. Ministr zdravotnictví doc. MUDr. Jan Blatný, Ph.D., v neděli 22. listopadu 2020 uvedl, že  „otevření malých obchodů zvýší podle statistik mobilitu obyvatel o desetinu až třetinu a lidé by se více potkávali. Podle protiepidemického systému PES je ale možné, že malé prodejny budou smět otevřít od pondělí 30. listopadu,“ dodal ministr Blatný. Senátoři nicméně předpokládají, že Ústavní soud by se mohl jejich stížností zabývat i po ukončení napadeného opatření, protože se jedná o otázku dodržování Ústavy.

K omezování některých oblastí maloobchodu oproti jiným sektorům vláda, podle autorů podání k Ústavnímu soudu, nepředložila jasné analýzy. Upozornili, že dle dostupných dat se onemocnění Covid-19 šíří především v domácnostech a v zaměstnání. Jasné zdůvodnění senátoři postrádají také u výjimek pro prodej v některých provozovnách. Podle nového systému hodnocení PES by měl být možný jen prodej základních potřeb, podle senátorů ale není zřejmé, jak vláda určila, co do této kategorie spadá.

 

Zdroj: ČTK
Foto: redakce AD

Go to TOP