Poslanci navrhli pravidla pro náhradníky za členy vlády

Skupina poslanců v čele s předsedkyní sněmovní ústavní komise Mgr. Kateřinou Valachovou, Ph.D., navrhla pravidla pro nastupování náhradníků za členy dolní komory, kteří se stanou členy vlády. Změny souvisejí s plánovaným ústavním zavedením tzv. klouzavého mandátu a mají platit pro novou Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR v povolebním složení.

Novely zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny PČR, a zákona č. 247/1995 Sb., volbách do Parlamentu ČR, zachovávají možnost být členem vlády i poslancem. Poslanec, který nastoupí do ministerského kabinetu, by se podle předlohy mohl svého postu ve Sněmovně vzdát buď oznámením na schůzi dolní komory, nebo doručením notářského zápisu o tomto prohlášení do rukou jejího předsedy. Stejné formy už platí pro vzdání se poslaneckého mandátu.

Podle předkladu by se náhradník za člena vlády stal zastupujícím poslancem se všemi právy a povinnostmi běžného člena dolní komory. Byl by členem sněmovních výborů a komisí, což člen vlády být jako poslanec nemůže, a měl by mít právo vystupovat a hlasovat. V roli zastupujícího poslance by podle novel neztratil postavení náhradníka pro případ nabytí plnohodnotného mandátu.

„Nebude možné vzdát se pozice “zastupujícího poslance“, avšak běžné náhradnictví si za účelem čekání na vlastní mandát bude možné zachovat,“ stojí v předloze. Ta ale také nově ukládá náhradníkům povinnost oznámit předsedovi Sněmovny, pokud budou chtít na pozici náhradníka rezignovat například kvůli zvolení do Senátu.

Zavedení klouzavého mandátu navrhovala už předchozí vláda, ke stávajícímu návrhu se kabinet v březnu 2019 postavil neutrálně. Sněmovna tuto ústavní úpravu letos v únoru posunula do dalšího kola projednávání. Ústavní změnu musí ve stejném znění schválit jak Sněmovna, tak Senát.

 

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

 

 

Go to TOP