Policie nesmí v Paříži kontrolovat koronavirová opatření z dronů

Francouzská policie nesmí v Paříži při kontrole dodržování koronavirových opatření používat bezpilotní letouny. Rozhodla o tom Státní rada, která v zemi zastává roli Nejvyššího správního soudu. Použití dronů nemá podle rady oporu v zákoně a záběry z jejich kamer je možné zneužít.

Používání bezpilotních letounů ke kontrole dodržování restrikcí přijatých v boji s pandemií covidu-19 je podle Státní rady vážným porušením práva na soukromí. Hrozí podle ní totiž, že by je policie mohla používat „v rozporu s pravidly na ochranu osobních údajů“. S používáním těchto zařízení tak musí přestat „bezodkladně“.

Při slyšení zaznívaly především námitky, že je možné pomocí záběrů z dronů určit totožnost jednotlivých sledovaných lidí. Ministerstvo vnitra a pařížská prefektura namítaly, že letouny používají jen ke sledování shromáždění většího počtu osob, která jsou ve Francii kvůli šíření koronaviru stále zakázaná. Cílem tak podle ministerstva a policie není identifikovat konkrétní lidi, ale vyslat na místo zakázaných shromáždění policii, která je rozpustí.

Státní rada tvrzení úřadů sice nezpochybnila, nařídila ale, aby policie přestala drony používat kvůli riziku zneužití k identifikaci osob. Aby mohly nad Paříž bezpilotní letouny opět vzlétnout, musela by vláda vydat příslušné nařízení. Druhou možností je podle Státní rady to, aby policie technicky znemožnila zjištění totožnosti jednotlivých osob na základě pořízených záběrů.

Patrice Spinosi, právní zástupce Ligy pro lidská práva, která stížnost ke Státní radě podala, výrok přivítal. Zároveň zdůraznil, že „není důvod se domnívat, že toto rozhodnutí neplatí pro celé francouzské území“.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

Go to TOP