Aplikace „Otevřené právo“ pomáhá v změti vládních podpor a dotací

Novou webovou aplikaci „Otevřené právo, která zdarma nejen poradí podnikatelům s žádostmi na podporu od státu v době koronavirové pandemie, ale upozorní je i na ty, o nichž možná ani neměli tušení, že vůbec existují a mají na ně nárok, vymyslela a vytvořila dvojice IT advokátů – Mgr. Josef BátrlaMgr. Martin Loučka.

„Prakticky od začátku projevů ekonomických dopadů současné pandemie jsem chodil za svým kamarádem Martinem Loučkou s nápady, jak pomoci lidem. Nakonec jsme dospěli k názoru, že v jednoduchosti je síla a vytvořili jsme chytrého poradce, který na základě jednoduchých otázek zjistí, na co má konkrétní podnikatel nárok,“ shrnuje Mgr. Bátrla.

Z původního plánu vytvořit agregátor informací o právních dopadech aktuální covidové krize se zrodil nápad vytvořit „chytrého poradce“, který na základě odpovědí pomůže posoudit, zda má někdo nárok na specifickou pomoc od státu, či ne. Josef Bátrla tak spolu se svým kolegou Martinem Loučkou vytvořili něco, čemu s nadsázkou sami říkají „neformální ad hoc legal tech start-up“.

„Takřka každý den vydávají orgány veřejné správy různé podpůrné dokumenty a tiskové zprávy, které pojednávají o dotačních programech či různých úlevách v souvislosti s aktuální pandemií koronaviru. Nicméně ne vždy je jednoduché se v dané informační smršti zorientovat,“ ujasňují mladí IT advokáti, proč do projektu Otevřené právo šli.

Aplikace pokládá tazateli prostřednictvím chatu otázky a na základě odpovědí vyhodnotí, na co má tazatel právo.

Pomohly počítačové hry

Sama aplikace je velmi jednoduchá. Uživatel zodpovídá otázky „klikáním“ v aplikaci a v pravém panelu se mu postupně ukazují nároky na typy podpor, u kterých splnil podmínky. Po kliknutí na konkrétní podporu je uživatel přesměrován na samostatnou stránku, kde najde důležité odpovědi a návod, jak podat příslušnou žádost. Plán tvůrců je jednoduchý – vytvořit pomůcku, která uživateli umožní na jednom místě zjistit, na co má a nemá nárok a následně měl možnost rovnou vyplnit příslušné „papíry“.

Co bude s platformou dále záleží dle Mgr. Bátrly nyní na tom, jak se „betaverze“ aplikace ujme. Aktuální plán je rozšířit aplikaci o další data a udělat ji ještě chytřejší. Tvůrci by totiž chtěli při vytváření otázek spolupracovat rovnou s ministerstvy a zapojit i dobrovolníky z řad studentů právnických fakult, kteří již v této době pomohli obrovskému počtu lidí prostřednictvím právních poraden.

„Denně vzniká ohromné kvantum informací, ke kterým se laik poměrně těžko dostává. Žadatelé o podporu pak mnohdy žádají o něco, na co nemusí mít nárok. Dochází tak k zahlcování úřadů a reálně to oddaluje pomoc lidem, kteří naopak na podporu nárok mají,“ vysvětluje Josef Bátrla.

Spolupráce s ministerstvy může být podle Mgr. Bátrly pro rozvoj aplikace klíčová. Potenciál totiž vidí v lepším a účinnějším informování o nastavení podmínek a „předvyhodnocení“ naděje žádosti na úspěch. S tím je pak spojená menší zátěž státních orgánů, ale také možnost vyhodnotit data o odpovědích adresátů a možnostech čerpání podpory.

„Ve hře je i model, kdy bychom sbírali anonymní data a ty poté využili k tvorbě různých statistik. Data by mohla být ekonomickým ukazatelem, jestli opatření vydávaná státními orgány jsou skutečně účelná a kdo na ně skutečně dosáhne. Často se stává, že o nárok žadatel přichází nesplněním jedné zdánlivě nesouvisející podmínky,“ vysvětluje, jak chce získat informace o tom, kde skutečně podpora pomohla a v kterém segmentu se jí nedostává.

Že se projekt jmenuje „Otevřené právo“, má i samo o sobě druhý význam. Obsah projektu je totiž licencován pod veřejnou licencí Creative Commons a oficiálně jej zaštiťuje spolek Open Content, z.s., který působí na poli otevřených dat a otevřeného přístupu.

„Nechtěli jsme z té aplikace dělat samoúčelný PR tah, ale skutečně pomoci lidem. Proto jsme se rozhodli, že projekt otevřeme a přesuneme pod spolek Open Content. Aplikace je pochopitelně využitelná zcela zdarma. Ovšem, pokud by někdo měl touhu něco či někoho podpořit, raději ať peníze pošle dobrovolníkům z alma mater tvůrců – tedy Masarykově univerzitě vysvětluje závěrem Josef Bátrla.

Andrea Kábelová
Foto:
www.otevrenepravo.cz

 

Go to TOP