Soudní dvůr EU: Farageova bývalá strana nemusí EP vracet peníze
Britská protiunijní Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) nemusí vracet v přepočtu přes čtyři miliony korun, které podle Evropského parlamentu utratila v rozporu s pravidly. Rozhodl o tom 7. listopadu 2019 v Lucemburku Soudní dvůr EU.
Britská protiunijní Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) nemusí vracet v přepočtu přes čtyři miliony korun, které podle Evropského parlamentu utratila v rozporu s pravidly. Rozhodl o tom 7. listopadu 2019 v Lucemburku Soudní dvůr EU, který tak dal za pravdu žalobě někdejší strany hlasitého zastánce brexitu bez dohody Nigela Farage. Europarlament při rozhodování o penězích nepostupoval zcela nestranně, konstatoval soud.
Farageova bývalá strana byla zásadní součástí evropské Aliance za přímou demokracii v Evropě (ADDE), které v roce 2016 nařídil EP vrátit 172.655 eur (zhruba 4,4 milionu korun) z vyplacených unijních grantů. ADDE z těchto peněz mimo jiné nesprávně financovala devět průzkumů veřejného mínění v Británii před volbami v roce 2015 a také před referendem o britském odchodu z EU o rok později.
Europarlament každoročně evropským politickým stranám, tedy formacím působícím na úrovni EU, poskytuje grant, který mohou použít na pokrytí větší části nákladů na své aktivity. Jsou mezi nimi personální a administrativní výdaje, setkání, konference či publikace. Financování politických kampaní, včetně těch před referendem, z těchto peněz ale pravidla zakazují.
Soudní dvůr EU 7. listopadu 2019 zpochybnil nestrannost jednoho z členů parlamentní rady, která vrácení peněz nařídila. ADDE se na soud obrátila s tím, že zmíněný člen již před rozhodováním o vrácení grantu vůči tomuto nacionalistickému uskupení kritizujícímu podstatu EU vystupoval zaujatě. Podle soudu byl jeho prohlášeními „vážně zpochybněn dojem nestrannosti“ rozhodování. Členové parlamentních orgánů by se měli zdržet veřejných projevů k případům, které EP aktuálně řeší, dodal dnes tribunál unijního soudu.
Soudci zároveň podotkli, že ADDE z peněz financovala i průzkumy v několika dalších státech včetně Francie či Polska, kde se lidí ptala na názor na případné vystoupení jejich země z EU. Jako politickou kampaň lze ale brát pouze průzkum před britským referendem a EP se proto podle soudu domáhá vrácení celé zmíněné částky neoprávněně.
Farage krátce po referendu v roce 2016 z čela UKIP odešel a letos založil Stranu pro brexit, která v Británii dominovala v květnových eurovolbách a patrně významně promluví i do předčasných prosincových voleb do britského parlamentu.
Rozsudek Soudního dvora EU v plném znění si přečtete zde.
Zdroj: Soudní dvůr EU, ilustrační foto Pixabay.