Maďarsko definitivně ustupuje od reformy správního soudnictví
Maďarská vláda definitivně ustupuje od zavedení nového systému správních soudů, který se stal terčem kritiky ze strany mezinárodních právních expertů. Zákon o reformě správního soudnictví byl stažen.
Maďarská vláda definitivně ustupuje od zavedení nového systému správních soudů, který se stal terčem kritiky ze strany mezinárodních právních expertů. Zákon o reformě správního soudnictví byl stažen, řekla ve čtvrtek večer, tj. 31. října 2019, agentuře MTI ministryně spravedlnosti Judit Vargová.
Vláda konzervativního premiéra Viktora Orbána už letos na jaře zřízení samostatných správních soudů odložila na neurčito. „Po důkladných konzultacích se vláda nyní rozhodla plán zcela zrušit,“ uvedla Vargová. „Kabinet se domnívá, že soudy by měly být ušetřeny nepotřebných sporů, a proto zachová jednotný soudní systém a nevytvoří nezávislou organizaci správních soudů,“ řekla také ministryně resortu spravedlnosti.
Změny ve správním soudnictví kritizovala například Benátská komise, poradní orgán Rady Evropy, připomíná agentura DPA. Nové instituce měly být vyňaty ze stávajícího justičního systému a přímý dozor nad nimi mělo mít ministerstvo spravedlnosti. Tyto soudy měly přitom rozhodovat o politicky ožehavých tématech, jako jsou stížnosti na průběh voleb nebo rozhodnutí úřadu pro dohled nad médii, který je loajální vůči Orbánově vládě.
Orbán, jehož strana Fidesz je u moci posledních devět let, využil po roce 2014 její dvoutřetinové většiny v parlamentu k tomu, aby upevnil svoji moc v zemi a narušil systém rovnováhy v právním státě. DPA uvádí, že maďarská justice je v posledních letech pod tlakem: Úřad pro dohled nad soudnictvím, vytvořený už v roce 2012, šikanuje soudce, kteří nejednají v souladu s vládní linií. Orbánův kabinet také snížil věk odchodu soudců do penze, což Soudní dvůr Evropské unie označil za neodůvodněnou diskriminaci.
Zdroj: ČTK, foto Pixabay.