Výběr adeptů do orgánů státních společností získá zákonná pravidla

Výběr kandidátů do orgánů státních firem zřejmě získá zákonná pravidla. Zakotví je návrh nominačního zákona, který dnes schválila Sněmovna. Cílem vládní předlohy, kterou nyní dostanou k posouzení senátoři, je omezit dosazování politických kandidátů do takzvaných trafik.

Uchazeči budou podle návrhu procházet až na výjimky ministerským výběrovým řízením a všichni hodnocením před vládním výborem. Jeho postavení ale bude pouze poradní. Ministr bude moci rozhodnout jinak, postoj bude muset v tom případě zdůvodnit.

Výbor by měl zcela odmítnout kandidáty, kteří by podmínky nesplňovali. Patřila by k nim trestní bezúhonnost a v některých případech bezpečnostní prověrka. Na druhou stranu by návrh zajistil určitou ochranu uchazečů, když podle vládního znění by výbor zveřejňoval zápisy z pohovorů s kandidáty.

Nominační zákon se bude týkat společností, v nichž má stát majetkovou účast, státních podniků, národního podniku Budějovický Budvar a Správy železniční dopravní cesty. Sněmovna odmítla návrh, podle kterého by se norma vztahovala také na zdravotní pojišťovny.

Při obsazování výběrových komisí a výboru se podle verdiktu dolní komory nebude muset přihlížet k vyrovnanému zastoupení žen a mužů.

Stejný návrh nominačního zákona byl ve hře už v minulém volebním období, Sněmovna ho ale nestihla projednat.

 

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

Go to TOP