Obce asi budou muset déle uchovávat volební lístky pro možné řízení u ÚS

Obce asi budou muset déle uchovávat odevzdané hlasovací lístky a další volební dokumentaci. Nyní je mají skartovat po 30 dnech od uveřejnění výsledků Státní volební komisí. Nově by je měly uschovat i pro případné řízení u Ústavního soudu. Změnu navrhlo ministerstvo vnitra v novele prováděcí vyhlášky k volebním zákonům, kterou poslalo do připomínkového řízení.

Úpravu vyhlášky inicioval Krajský soud v Českých Budějovicích v souvislosti se soudním přezkumem výsledků loňských voleb do strakonického zastupitelstva. Ty se budou muset v letos prosinci opakovat vzhledem k tomu, že soud vyhověl stížnostem ohledně zvýhodnění vítězného uskupení Strakonická Veřejnost ve volební kampani. Verdikt byl dvakrát napaden u Ústavního soudu, který první sérii stížností vyhověl, druhé už ale nikoli.

Vnitro uznalo, že dosavadní třicetidenní lhůta pro uchovávání lístků od vyhlášení výsledků voleb je „nedostatečná s ohledem na délku soudního přezkumu“. Je zapotřebí, aby soudy přezkoumávající výsledek voleb měly volební dokumentaci k dispozici.

Ministerstvo proto nově navrhlo nastavit lhůty pro uschování odevzdaných hlasovacích lístků a úředních obálek tak, aby tato stěžejní část volební dokumentace byla soudům k dispozici, dokud nebude výsledek voleb či jejich přezkum definitivní.

Třicetidenní lhůta pro úschovu lístků vychází z toho, že volby lze napadnout do deseti dnů od vyhlášení jejich oficiálních výsledků ve Sbírce zákonů. Soudy pak mají 20 dnů na to, aby o případné stížnosti rozhodly. Obce by tuto lhůtu pro uchovávání lístků měly nadále dodržet v případech, že hlasování v jejich okrscích nebude zpochybněno u soudu. V opačném případě by musely se skartací volební dokumentace počkat, než rozhodnou podle typu voleb krajské soudy nebo Nejvyšší správní soud, případně Ústavní soud. Se skartací by mohly začít až 30 dnů po jejich verdiktu.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

 

Go to TOP