Amanda Knoxová je poprvé od osvobozujícího rozsudku v Itálii

Do Itálie přicestovala Američanka Amanda Knoxová, která zde ve vězení strávila čtyři roky za vraždu své britské spolubydlící. V roce 2015 ji nejvyšší soud definitivně osvobodil. Nechala se tehdy slyšet, že do Itálie se nikdy dobrovolně nevrátí. V sobotu 15. června 2019 na konferenci v Modeně věnované trestnímu soudnictví promluví o justičních omylech a o tom, jak novináři pokrývají případy podobné tomu jejímu.

Na letišti v Miláně na Knoxovou čekal dav novinářů. Jedenatřicetiletá žena se do Itálie vrátila poprvé od doby, kdy zde byla před osmi lety propuštěna z vězení. V roce 2009 byla spolu se svým tehdejším přítelem odsouzena k mnohaletému vězení za vraždu své spolubydlící Meredith Kercherové, britské výměnné studentky.

Své důvody k cestě do Itálie Knoxová osvětlila ve středu na serveru Medium. Zmínila podcast, na němž pracuje se svým současným přítelem, o lidech v centru zájmu médií během soudních procesů. S ohledem na svou zkušenost zdůraznila, že média by v takových případech měla postupovat obezřetně.

Celou kauzu provázely letité soudní tahanice. Do USA se Knoxová vrátila v roce 2011 po prvním osvobozujícím rozsudku. V rodném Seattlu posléze dokončila studia a vydala knížku o svém případu. Později pracovala pro různá média a předloni v jednom rozhovoru oznámila, že se hodlá věnovat činnosti ve prospěch nespravedlivě obviněných. V roce 2016 streamingová služba Netflix uvedla dokument o případě nazvaný Amanda Knoxová.

Tělo Kercherové bylo nalezeno 2. listopadu 2007 v italské Perugii v bytě, kde bydlela spolu s Knoxovou. Kercherová byla nalezena polonahá v krvi s podříznutým hrdlem a čtyřmi desítkami bodných ran ve své ložnici. Knoxová a její tehdejší přítel Raffaele Sollecito byli zadrženi o několik dní později. V souvislosti s vraždou byl zatčen i Rudy Guede, imigrant z Pobřeží slonoviny.

Prokuratura při soudních projednáváních hovořila o tom, že 21letá britská studentka zemřela zřejmě v důsledku nepovedené sexuální hry, která se jejím účastníkům vymkla z rukou. To ale nakonec jeden ze soudů odmítl a přiklonil se k tomu, že za smrtí mladé ženy stála hádka, která vygradovala až k sexuálnímu napadení a vraždě.

Američanka a její někdejší přítel Sollecito tvrdili, že nebyli v době vraždy v bytě a že si z oné noci nic nepamatují, protože byli pod vlivem marihuany a alkoholu. Na těle Kercherové a v jejím pokoji se podle soudních záznamů našly biologické stopy Guedeho, a nikoli Knoxové a Sollecita.

Jediným, kdo si odpykává trest vězení kvůli vraždě Kercherové, je nyní Guede, kterému soud vyměřil 16 let.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

 

Go to TOP